Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne
Bocheński Salon Literacki - innowacja pedagogiczna
Głównym celem "Bocheńskiego Salonu Literackiego" było ożywienie działalności artystycznej i literackiej w szkole, poprzez rozwijanie zainteresowań uczniów. Popularność spotkań z poezją wskazuje, że tego rodzaju zajęcia pozalekcyjne dają wiele możliwości młodym ludziom. Uczniowie rozwijają swoje zdolności: recytatorskie, taneczne, wokalne, plastyczne, organizacyjne, a niektórzy z nich dopiero odkrywają swoje talenty.
Początkowo nieśmiało, teraz już bardzo odważnie prezentują swoje dokonania literackie. Uczniowie spełniają swoje marzenia o dobrej współczesnej szkole, udowadniają, że w dobie komputerów, sms-ów można znaleźć czas i miejsce na spokojną refleksję, zadumę, wspólne spotkanie przy świecach i nastrojowej muzyce.
Publiczne występy przed dużym gronem widzów niewątpliwie przygotowują młodzież do zabierania głosu na forum, a tym samym do pełnienia różnych ról społecznych i obywatelskich w dorosłym życiu. Realizacja podjętych zadań spotyka się z dużym uznaniem wśród uczniów, którzy chętnie w nich uczestniczą, wręcz zabiegają o możliwość udziału. W prace związane z przygotowaniem oprawy artystycznej każdej imprezy włączają się nie tylko uczniowie bardzo dobrzy i dobrzy, ale także przeciętni, a nawet słabsi, często na co dzień sprawiający kłopoty wychowawcze. Szansa, jaką otrzymują, by wziąć udział w tak dużym przedsięwzięciu, daje im wiele satysfakcji, sprawia, że czują się potrzebni i dowartościowani, w sposób pożyteczny spędzają swój wolny, pozalekcyjny czas.
Prezentacja do pobrania online:
Elżbieta Zagórska
Beata Kołodziej
II Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego
w Bochni