Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
5564
rok szkolny
2008/2009

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Projekt edukacyjny z zakresu edukacji przyrodniczej "Kochane kociaki"

Jednym z głównych zadań wychowania przedszkolnego jest budzenie zainteresowania światem przyrody, zbliżenie dziecka do tego świata oraz ukształtowanie opiekuńczego i odpowiedzialnego stosunku do zwierząt.

Jeśli tylko to możliwe, należy dziecku stworzyć warunki do aktywnego i bezpośredniego poznawania świata zwierząt. W innym wypadku, trzeba wykorzystać dostępne środki dydaktyczne, np. zdjęcia, film, obrazki, literaturę.

Projekt "Kochane kociaki" dotyczy poznania różnorodności świata kotów (koty dzikie i domowe), rozwijania w dzieciach wrażliwości i empatii, redukowania lęków i napięć wynikających z kontaktu ze zwierzęciem oraz dostarczania dzieciom radości poprzez udział w zabawach ruchowych, muzyczno-ruchowych i dydaktycznych oraz aktywność plastyczną i kontakt z literaturą.

Pomysł opracowania tego projektu narodził się podczas imprezy integracyjnej, zorganizowanej przez nas z okazji "Światowego Dnia Kota", przypadającego 17 lutego oraz zainteresowania felinoterapią, czyli wykorzystaniem kota w terapii.

Okazuje się, że kot może pomagać człowiekowi. Kontakt z tym zwierzęciem poprawia nastrój, zmniejsza poczucie samotności, pomaga nawiązywać znajomości, łagodzi napięcia oraz pobudza naszą aktywność. Ponadto wpływa na nasze zdrowie fizyczne. Udowodniono, bowiem, iż pod wpływem głaskania kota obniża się nasze ciśnienie krwi oraz poziom trójglicerydów i cholesterolu.

Już maleńkie koty oddają się zabawom. Uwielbiają biegać za kłębkiem wełny lub szeleszczącą torebką. Dzieci zapewne z przyjemnością będą obserwowały zachowanie małego przyjaciela, z chęcią też wcielą się w postać kotka podczas proponowanych form aktywności.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Marzanna Maj
Anna Wnuk-Przegalińska
Przedszkole nr 42 w Lublinie


Zaświadczenie onlinenumer online: 188 gości

reklama