Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
5418
rok szkolny
2008/2009

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Wędrówki po Ziemi Ropczyckiej sposobem na podnoszenie sprawności fizycznej i zapobieganie patologiom społecznym

Aktywność ruchowa stanowi główny komponent zdrowego stylu życia i sprzyja zdrowiu fizycznemu, psychicznemu i społecznemu. Aktywność rekreacyjno-sportowa pozwala nie tylko zmienić styl życia na aktywny, ale jest wyrazem odpowiedzialności za rozwój i przygotowanie młodzieży do życia dorosłego. Zaniedbane formy aktywności w wieku młodzieńczym trudno nadrobić w życiu dojrzałym np. aktywność sportowo-rekreacyjną.

Szkoła ma przygotować uczniów do uczestnictwa w rekreacji ruchowej, co bezpośrednio wynika z nowego spojrzenia na wychowanie fizyczne. Ważne jest zwiększenie świadomości i wiedzy młodych uczniów na temat psychofizycznych walorów aktywności ruchowej. Jeżeli młody człowiek na jakimkolwiek etapie kształcenia uczestniczy w rekreacji ruchowej lub innej formie aktywności to proces kształcenia wychowania fizycznego spełnia swoją rolę. Aktywność sportowa jest zajęciem o silnym wpływie społeczno-wychowawczym umożliwiającym w sposób pożyteczny spędzenie wolnego czasu i jest jednym z elementów, które powinny być brane pod uwagę przez środowisko wychowawcze w miejscu zamieszkania.

Doskonałym sposobem na rozwijanie zainteresowań sportowo-rekreacyjnych jest organizacja wycieczek i rajdów rowerowych. Ich walory społeczno-wychowawcze są nieocenione. Po pierwsze można się na nich znakomicie bawić i wypocząć, a po drugie można wiele zwiedzić i zobaczyć bez korzystania z podręczników. Można poznać ciekawych ludzi, a także kolegów z innej strony. Przede wszystkim jednak można nauczyć się obcować z przyrodą, uwrażliwić się na to, czego na co dzień dookoła nie zauważamy.

Zajęcia rekreacyjno-turystyczne wnoszą niezaprzeczalne wartości w życie każdego człowieka, m. in. chroniąc go przed zgubnymi skutkami cywilizacji: przebywania w zanieczyszczonym środowisku, zmniejszonej aktywności fizycznej, nadmiernemu obciążeniu psychicznemu (stres) itp. Atrakcyjna oferta turystyczna z zakresu turystyki może stanowić więc antidotum na pojawiające się zagrożenia cywilizacyjne.

(...)

Pełna publikacja...


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Elżbieta Tokarska
Zespół Szkół
w Niedźwiadzie Górnej


Zaświadczenie onlinenumer online: 49 gości

reklama