Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
5330
rok szkolny
2007/2008

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Perswazja jako podstawowe narzędzie zmiany postaw

Perswazja (łac. persuasio) jest sztuką nakłaniania kogoś do własnych racji, np. aby zostać wegetarianinem. Różni się od manipulacji tym, że nakłonienie danej osoby do czegoś nie zaszkodzi jej w późniejszym czasie.

W działaniu perswazyjnym wykorzystuje się trzy techniki oddziaływania na odbiorcę: apelowanie o zajęcie określonego stanowiska i podjęcie określonego działania; sugerowanie pożądanych interpretacji i ocen; racjonalne uzasadnianie słuszności prezentowanych poglądów.

Perswazja to także jedna z metod negocjacji, pozwalająca dojść do konsensu, czyli porozumienia. Poprzez wspólne przeanalizowanie zaistniałego konfliktu, czy to w relacjach partnerskich, czy już na wyższych szczeblach, jest szansą na rozwikłanie konfliktu na korzyść obu stron. Jest niezbędnym czynnikiem łagodzącym spory i nie powinna wywoływać negatywnych skojarzeń, w przeciwieństwie do manipulacji. Kiedy jednak może zaszkodzić jednej ze stron wtedy właściwym określeniem będzie manipulacja.

Pojęcie perswazji etymologicznie wywodzi się od czasownika persuadere tj. mówić, nakłaniać, przekonać, radzić, zachęcać itp. Najprościej rozumie się perswazję jako sztukę przekonywania, wpływania na zachowania i postawy odbiorcy. Oddziaływanie to dotyczy zarówno rozumu, woli jak i emocji człowieka.

(...)

Publikacja dostępna na naszej płycie CD
Płyta kompaktowa
serwisu Publikacje edukacyjne

Beata Ziółkowska


Zaświadczenie onlinenumer online: 179 gości

reklama