Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
505
rok szkolny
2003/2004

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Śmieci mniej Ziemi lżej

Celem tej pracy jest pokazanie uczniom możliwych dróg rozwiązywania problemu odpadów. Szczególnie nauczyciele winni pomóc uczniom nie tylko w uzyskaniu niezbędnych informacji, ale przede wszystkim w wyrabianiu nawyków wstępnej segregacji śmieci w ich rodzinnych domach, co w przyszłości powinno zaowocować zmniejszoną ilością odpadów wywożonych na wysypisko.

Edukację ekologiczną należy rozpoczynać już od najmłodszych lat. Dzieci mogą być pełnowartościowymi partnerami dorosłych w walce o ochronę środowiska. Są one bowiem bacznymi obserwatorami tego wszystkiego, co się wokół nich dzieje. Należy dać im tylko szansę, a wyrośnie z nich pokolenie, które umiejętnie będzie korzystało z darów Ziemi i rozwijającej się cywilizacji.

Postęp cywilizacji, dynamiczny wzrost zaludnienia oraz konieczność zaspokajania coraz to większych potrzeb ludzi sprawia, iż masa odpadów narasta lawinowo. Konsumpcyjny styl życia oznacza zużywanie wielkich ilości artykułów jednorazowego użytku oraz opakowań. Opakowania, pod względem objętości, stanowią do 70 % odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych. Liczba ta uzmysławia skalę problemu. Zbadano, iż statystyczny mieszkaniec Polski "produkuje" rocznie około 250 kg odpadów. Gdyby te odpady zostały na progu naszych domów, dopiero wtedy naprawdę zdalibyśmy sobie sprawę, ile produkujemy śmieci Segregacja i recykling to bardzo duży krok naprzód na drodze rozwiązywania problemu śmieci. Każdy z nas musi jednak mieć tę świadomość, że śmieci trzeba nie tylko przetwarzać i odzyskiwać, ale jeszcze lepiej unikać ich "wytwarzania".

Sprawa śmieci jest nie tylko sprawą przyrodniczą czy organizacyjną. Jest również sprawą wyboru wartości. Poprzez własne codzienne decyzje wybieramy bądź doraźną wygodę, bądź też troskę o otaczające nas środowisko. To od postawy każdego z nas zależy ilość i jakość produkowanych odpadów. Problem odpadów to w dużej mierze problem WYBORU i tego wyboru powinniśmy przygotowywać już najmłodsze dzieci.

(...)

Publikacja w postaci prezentacji internetowej.

ilustracja

Publikacja dostępna na naszej płycie CD
Płyta kompaktowa
serwisu Publikacje edukacyjne

Lidia Henschke
Anna Jakubowska
Szkoła Podstawowa nr 27 w Zespole Szkół nr 3 w Poznaniu


Zaświadczenie onlinenumer online: 164 gości

reklama