Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
4886
rok szkolny
2007/2008

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Edukacja prenatalna - cz.I

"Więc teraz serca mam dwa, smutki dwa
I miłość po kres, i radość do łez"
(Bajm)

Jeszcze nie tak dawno temu ciąża, a właściwie rozwijające się w łonie matki dziecko, było owiane tajemnicą. Można było sobie jedynie wyobrażać jak maluszek wygląda, jak się zachowuje i przede wszystkim jak się rozwija.

Wszystko to zmieniło się wraz z pojawieniem się ultrasonografów. Pierwsze doświadczenia nad wykorzystaniem ultrasonografii w diagnostyce prowadzone były w trakcie i zaraz po II wojnie światowej, a ultrasonografy wprowadzone zostały do szpitali na przełomie lat 60. i 70. Jednym z pierwszych klinicznych zastosowań była właśnie diagnostyka płodu. Oczywiście tak było na świecie, bo do Polski USG trafiło zdecydowanie później.

Zwiększanie się wiedzy na temat ciąży zaowocowało rozwojem takiej dziedziny jak edukacja prenatalna. Ale czym ona tak naprawdę jest? W jednym ze swoich artykułów doktor Dorota Kornas-Biela napisała, że edukacja prenatalna jest skierowana przede wszystkim do rodziców, którzy planują poczęcie dziecka lub już oczekują na jego narodziny. Ale nie tylko. Jest skierowana także do rodzeństwa i najbliższej rodziny. Ma ona zatem na celu przygotowanie rodziców do pełnienia roli wychowawców prenatalnych.

Propagowaniem edukacji prenatalnej zajmuje się szereg różnego rodzaju instytucji. Niestety nie ma w Polsce specjalistycznej organizacji, która zajęłaby się tylko tym obszarem oświaty. A wszelkie próby utworzenia Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prenatalnej, jako gałęzi OMAEP (Organisation Mondiale des Associations pour l'Education Prenatalne - Światowa Organizacja Stowarzyszeń Edukacji Prenatalnej) zakończyły się fiaskiem.

Już od pierwszych tygodni ciąży kobieta jest zasypywana informacjami na temat rozwijającego się dziecka, zdrowej diety, opieki nad maluszkiem, kiedy już przyjdzie na świat, jak będzie wyglądał poród itd.

Informacje te, które są zawarte w czasopismach dla młodych rodziców, portale internetowe, periodyki, biuletyny i książki - one wszystkie spełniają rolę "edukatorów" prenatalnych. To tutaj można dowiedzieć się niemal wszystkiego. Podczas całego okresu ciąży, kobieta staje się wręcz ekspertem w sprawach rozwoju płodu, przebiegu ciąży itd.

Na chwilę obecną najpopularniejszą formą edukacji prenatalnej są szkoły rodzenia. W Polsce większość działających szkół rodzenia obejmuje głównie przygotowanie do porodu, dlatego uczestniczy się w niej dopiero w III trymestrze ciąży. Szkoły świetnie wywiązują się z postawionych im zadań. Sama uczestniczyłam w takich zajęciach i muszę przyznać, że naprawdę dużo dzięki temu zyskałam. Zajęcia przede wszystkim zwiększają szansę na łatwiejszy poród, chociażby poprzez naukę oddychania przeponą, czy przez dokładne omówienie porodu. Dzięki temu rodząca kobieta nie jest niczym zdziwiona i świetnie współpracuje z położną i lekarzem.

Poza tym szkoły rodzenia zwiększają szanse na obecność ojca podczas porodu, gdyż niektóre szpitale jako warunek stawiają pieczątkę ze szkoły rodzenia w karcie ciąży. Ponadto na zajęciach młodzi rodzice uczą się jak pielęgnować maluszka, jak o niego dbać.

Istotną rolę odgrywają także Poradnie Laktacyjne. Zwłaszcza w okresie perinatalnym (39. tydzień ciąży do 7. dnia życia dziecka). Często zdarza się, że naturalne karmienie sprawia kłopot, szczególnie młodym matkom. Wydaje się im, że nie są w stanie poradzić sobie z przystawieniem dziecka do piersi. A często jest tak, że wystarczy mała wskazówka, by wszystko świetnie "działało".

Edukacja prenatalna znalazła swoje miejsce również na zajęciach "wychowania do życia w rodzinie". Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych dzięki temu mają szansę zdobycia najważniejszych informacji dotyczących świadomego rodzicielstwa, ciąży. Zajęcia te nie tylko poruszają biologiczne aspekty ciąży, ale dają także szansę na zrozumienie procesów psychologicznych i społecznych.

Pamiętajmy, że im większa jest nasza wiedza, tym mniej nas zaskakuje. A im więcej wiemy na temat naszego dziecka, tym lepiej możemy je zrozumieć i aktywnie wpływać na jego rozwój. Każde dziecko zasługuje na uwagę i poświęcenie rodziców. Być może dzięki edukacji prenatalnej znacznie więcej dzieci urodzi się zdrowych, kochanych i przede wszystkim chcianych.

Marta Jadczak


Zaświadczenie onlinenumer online: 84 gości

reklama