Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
4827
rok szkolny
2007/2008

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Program i zasady postępowania korekcyjnego w przypadku wrodzonej dysplazji biodra

(...)

Wrodzone wadliwe ukształtowanie się biodra - dysplazja, jest jedną z najczęściej notowanych wad wrodzonych wśród ludzi białej rasy.

Dysplazja stawu biodrowego polega na tym, że jego panewka, w której porusza się głowa kości udowej, jest zbyt płaska. Kość udowa nie może utrzymać się we właściwym położeniu, a ponadto torebka stawowa i więzadła są wiotkie i nadmiernie rozciągnięte. Cały staw staje się przez to niestabilny i nie funkcjonuje prawidłowo. Może dojść do tego, ze głowa kości udowej wysunie się z panewki i wtedy nastąpi zwichnięcie.

Dysplazja może mieć rozmaite stopnie nasilenia.
- W stopniu najlżejszym panewka jest nieznacznie wydłużona.
- W średnim panewka jest płytka, zaś głowa kości udowej ustawiona w pozycji nadwichnięcia.
- W deformacji najcięższej dach panewki jest stromy, zaś głowa kości udowej - zmniejszona i przesunięta ku górze.

W zależności od stopnia niedorozwoju stawu biodrowego dochodzi do różnej jego niestabilności. Tak więc - dysplazja stawu oznacza niedorozwój panewki stawowej (panewka stroma i płytka), deformację bliższego końca kości udowej (nadmierna koślawość i przodoskręcenie szyjki), oraz rozciągnięcie torebki stawu.

Dysplazja stawów biodrowych jest najczęstszą wadą wrodzoną narządu ruchu, przy czym kilkakrotnie częściej występuje u dziewczynek, zwykle obustronnie lub - rzadziej - jednostronnie i najbardziej są nią zagrożone dzieci z porodów pośladkowych pierwiastek.

Prawdopodobnie pierwotna przyczyną dysplazji jest nadmierna wiotkość tkanek, powodująca zbytnią niestabilność bioder. W powstawaniu wady niewątpliwą rolę odgrywają hormony przygotowujące drogi rodne matki do porodu (rozluźnienie połączeń kości miednicy); podobnie wpływają one rozluźniająco również na stawy miednicy płodu. Wada występuje rodzinnie i ryzyko dysplazji zwiększa się proporcjonalnie do liczby chorych innych członków rodziny.

(...)

Pełna publikacja...


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Żaneta Żuchowicz


Zaświadczenie onlinenumer online: 90 gości

reklama