Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
4803
rok szkolny
2007/2008

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

W jaki sposób promujemy naszą szkołę

W 2004 roku dyrekcja naszych szkół powierzyła nam organizację turnieju szachowego dla szkół gimnazjalnych regionu katowickiego i częstochowskiego. Okazją do propagowania gier umysłowych było 80 - lecie Śląskiego Związku Szachowego, który jednocześnie objął patronat nad turniejami.

Organizując turnieje przyświecały nam idee ważne dla naszego regionu, a mianowicie:
- uczczenie 80 - lecia Śląskiego Związku Szachowego,
- propagowanie rozgrywek szachowych wśród młodzieży,
- włączanie młodzieży szkolnej w inicjatywy środowiskowe.

Termin konkursu szachowego organizowanego w Zespole Szkół Gastronomicznych im. Marii Skłodowskiej - Curie w Częstochowie przypadł na marzec, dokładnie na pierwszy dzień wiosny, w związku z czym tytuł imprezy brzmiał: "Ale heca! Wiosenny Turniej Szachowy. Wspaniała wycieczka po królewskich ogrodach na polach szachownicy". Odbyło się wielkie granie. Przybyli liczni zawodnicy oraz zaproszeni goście, m. in.: wicedyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie mgr Wanda Życińska.

Rozgrywki poprowadził sędzia Michał Wejsig. Poprzedzone były one organizacją na terenie szkoły konkursu piekarniczego i cukierniczego o tematyce wielkanocnej a wystawa prac wykonanych przez uczniów uświetniła oprawę turnieju szachowego. Dla zawodników oraz zaproszonych gości, którzy tak licznie przybyli na zawody, uczniowie przygotowali poczęstunek. Wystawa wypieków cukierniczych i piekarskich zachwyciła zaproszonych gości.

W listopadzie zorganizowano wojewódzkie Mistrzostwa Szachowe Szkół Gimnazjalnych pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego pana Michała Czarskiego. Opiekę merytoryczną powierzono Fundacji Szachowej "Arcymistrz" z Katowic. Rozgrywki przeprowadził natomiast sędzia międzynarodowej klasy Jacek Bielczyk. Rangę wydarzenia niewątpliwie podniosła doniosłość zaproszonych gości:
- Kierownik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta - Bogdan Szaflarski,
- Prezes Fundacji Szachowej "Arcymistrz" - Zygmunt Szwed,
- Wiceprezes Fundacji Szachowej "Arcymistrz" - Andrzej Szwed.

Turniej Szachowy spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, zgłosiło się 90 uczestników reprezentujących 17 szkół z całego województwa. Kilkugodzinne rozgrywki wyłoniły zwycięzców.

Na zakończenie turniejów wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy nagrody rzeczowe. Realizacja zadań związanych z właściwym zorganizowaniem imprezy wiązała się z dużym nakładem pracy - przygotowaniem dyplomów, identyfikatorów, dekoracją sali. Wymagało to ogromnego zaangażowania ze strony nauczycieli i uczniów, którzy czynnie i z dużym zaangażowaniem włączyli się w przygotowania. Ponieważ turnieje zostały bardzo wysoko ocenione przez zaproszonych gości oraz uczestników, wpisały się w tradycję szkół i naszego regionu.

mgr Agnieszka Heba
mgr Monika Stefaniak


Zaświadczenie onlinenumer online: 60 gości

reklama