Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
4671
rok szkolny
2007/2008

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Sprawozdanie z obchodów Światowego Dnia AIDS

SK PCK przy II LO w Zabrzu ma długą i chlubną tradycję. Zawdzięcza ją wieloletniemu zaangażowaniu nauczycielce chemii i opiekunce organizacji czerwonokrzyskiej w naszej szkole, pani mgr Ewie Mołdawie.

To ona zaraziła ideą czerwonokrzyską niejedną młodą osobę, także mnie, dawno temu (1986-1989) uczennicę, a dziś belfra Dwójki i, jakże mogłoby być inaczej opiekuna SK PCK.

W 2002 roku, kiedy Polski Czerwony Krzyż zaangażował się w ogólnoświatową Kampanię CK, zwaną "Prawda o AIDS. PRZEKAŻ JĄ DALEJ", miałyśmy z panią Mołdawą okazję razem zmierzyć się z ambitnym zadaniami, jakie niosły z sobą cele akcji. Ale efekt był nie tylko zadawalający, zaproponowane działania okazały się dla młodzieży atrakcyjną formą uświadamiania trudnych prawd oraz możliwością twórczego działania. Zaproponowane przez ZG PCK materiały informacyjne zostały przez nas wykorzystane i stały się atrakcyjną formą zapoznania młodzieży z trudnymi społecznie tematami. Szczególną sympatią cieszyły się już wtedy małe czerwone wstążeczki, symbol solidarności z ofiarami AIDS, które wpinali każdemu członkowi naszej szkolnej społeczności młodzi działacze czerwonokrzyscy.

Dlatego wypracowane wtedy doświadczenia staraliśmy się wykorzystać w naszym kole w następnych latach. A wymagania rosły. Nie wystarczały już, swoją drogą stojące na coraz wyższym poziomie, konkursy plastyczne i wiedzowe, niewystarczające okazały się z czasem ulotki informacyjne i pogadanki nt. wirusa HIV i AIDS.

Dlatego, nasi uczniowie (w roku bieżącym - klasa IIb), zwrócili się z prośbą o materiały informacyjne do Sanepidu. Podjęli współpracę, zobowiązując się do przeprowadzenia i podsumowania ankiety na temat stanu wiedzy dot. HIV/AIDS wśród uczniów naszej szkoły. W tygodniu poprzedzającym obchody Światowego Dnia AIDS zostały one przeprowadzone na reprezentatywnej części naszej szkolnej społeczności (w każdej klasie około 20 osób). Wyniki, dość zaskakujące, gdyż okazało się, że klasy I i II znają odpowiednio prawidłowe odpowiedzi na około 75% i 70%, gdy tymczasem klasy trzecie jedynie w 40%, zostały omówione podczas szkolnej uroczystości, zostaną po pełnym opracowaniu przekazane powrotem do instytucji i wykorzystane w badaniach nad stanem wiedzy związanej z tematem społeczeństwa polskiego.

Korzystając z osiągnięć cywilizacyjnych, sięgnęliśmy do zasobów Internetu, zaczęliśmy tworzyć prezentacje multimedialne. Nasza młodzież zaś szybko udowodniła, iż artystyczny duch w narodzie nie ginie i następną tradycją wpisaną w obchody Światowego Dnia AIDS w naszej szkole stały się związane z tematyką zachowań ryzykownych i nietolerancji wobec ofiar wirusa HIV i AIDS programy artystyczne o charakterze dydaktycznym i refleksyjnym. Doskonalone z roku na rok, przybrały w końcu formę widowisk teatralno-multimedialnych, gdzie największą siłę wyrazu odgrywa gra aktorska, muzyka i przejmujące obrazy oraz podstawowe informacje i dane statystyczne dotyczące rozmiarów pandemii HIV.

Takie prezentacje odciskają piętno na widzach, stają się tematem dyskusji i refleksji, a nawet przejmujących wzruszeń, których nikt by nie podejrzewał może u "współczesnej młodzieży". Autorką i reżyserką takiego programu stała się w tamtym roku szkolnym jedna z moich uczennic Majka Nquyen, a spektakl otrzymał nawet wyróżnienie na miejskim przeglądzie teatrów szkolnych.

W tym roku wyzwanie przygotowania i wystawienia programu podjęła klasa biologiczno-chemiczna pod opieką swojej wychowawczyni, nauczycielki biologii, mgr Krystyny Zapart. I znów przedstawienie okazało się sukcesem. Widzowie nie tylko dowiedzieli się wiele o ryzykownych zagrożeniach i wirusie HIV, ale także mieli okazję do zastanowienia się nad swoim życiem i postawą społeczeństwa wobec nosicieli wirusa HIV i chorych na AIDS. Poznali zatrważające dane statystyczne.

Kiedy rośnie poziom, rosną również wymagania. Dlatego też, odczuwając potrzebę poszerzenia wiedzy w tym zakresie, bardzo chętnie wzięłam udział w zorganizowanym w grudniu tamtego roku przez Polski Czerwony Krzyż w ramach współpracy z Krajowym Centrum ds. AIDS szkoleniu adresowanych do opiekunów szkolnych kół PCK, nauczycieli, wolontariuszy oraz instruktorów pierwszej pomocy z zakresu podstawowej wiedzy na temat HICV/AIDS. Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowana kadrę posiadającą odpowiednie certyfikaty wydane przez Ministra Zdrowia i na co dzień współpracującą z Krajowym Centrum ds. AIDS dały mi naprawdę rzetelną wiedzę w zakresie tematu.

Podczas szkolenia braliśmy udział w zajęciach na temat seksuologii, zagadnień moralno-etycznych i prawnych, epidemiologii HIV/AIDS oraz polityki państwa w tym zakresie, a także omówione były aspekty medyczne i nowoczesne formy edukacji młodzieży. Po szkoleniu, każdy "przyszły" edukator musiał zdać egzamin przygotowany przez Krajowe Centrum ds. AIDS.

I tak, dziś mogę się pochwalić zdobyciem uprawnień edukatora ds. HIV i AIDS.

Mogę też stwierdzić, iż zdobytą wiedzę staram się przekazywać dalej.

Jako członek ZR PCK w Zabrzu i edukator zobowiązałam się do przygotowania i przeprowadzenia warsztatów dla członków szkolnych kół PCK i ich opiekunów. Moja inicjatywa została zaakceptowana przez ZR PCK, dzięki czemu udało się pozyskać dodatkowe środki finansowe. Impreza była więc współfinansowana z Funduszy Gminy Zabrze na zadania zlecone przez gminę w roku 2007.

Zaproszenie do wspólnych obchodów Światowego Dnia AIDS i warsztatów zorganizowanych w mojej szkole w tym roku przyjęło pięć szkół. Przybyło około 40 uczniów i ich opiekunowie.

Ponadto zaproszeni zostali goście:

 • Prezydent miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik
 • Naczelnik Wydziału Oświaty Andzrej Gąska
 • Naczelnik Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Czesława Winecka

  Informacja o planowanych działaniach została także przekazana do lokalnych mediów.

  Warsztaty prowadziłam w oparciu o zdobytą na szkoleniu wiedzę, a także wykorzystując materiały, jakie otrzymałam, metodami aktywizującymi. Uczniowie i opiekunowie wspólnie rozważali przedstawione problemy i szukali odpowiedzi na pytania, wielokrotnie uświadamiając sobie, iż myślimy dość stereotypowo, a nasza wiedza jest jednak niepełna. Uczestnicy warsztatów nie mieli czasu się nudzić, gdyż z każdą nową kartą pracy stawały przed nimi nowe wyzwanie i problemy, pytania zaś zmuszały do myślenia i przetwarzania zdobytych wcześnie j informacji. Prowadząc warsztaty posiłkowałam się przygotowaną przez siebie w oparciu o materiały dostępne w Internecie prezentacją multimedialną. Znalazły się w niej informacje na temat HIV, zachowań ryzykownych, choroby AIDS, dane epidemiologiczne i materiały z tegorocznej kampanii medialnej Krajowego Centrum ds. AIDS. Te materiały zresztą zarówno w postaci plakatów, jak i nagrań służyły także oprawie programu artystycznego. W końcu nasi goście zostali poproszeni o zaprojektowanie i wykonanie plakatów nt. solidarności z ofiarami AIDS. Uwieńczeniem ich udziału w obchodach stał się przygotowany przez klasę prof. Zapart spektakl.

  Najbardziej nastrojowym i poruszającym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest oczywiście wieczorny marsz solidarności z ofiarami choroby. W tym roku wzięliśmy już w nim udział po raz czwarty. Zawsze w organizacji marszu bardzo mocno wspiera nas pani mgr Agnieszka Twardowska, nauczycielka chemii i opiekun Samorządu Szkolnego. To ona wypracowała pierwotną jego formułę i opracowała trasę. O godzinie 17.00 wyruszamy główną ulicą miasta, niosąc zapalone znicze i wolno przemieszczamy się w kierunku głównego placu, na którym układamy płonącą czerwoną wstęgę, wokół której gromadzimy się w skupieniu i zadumie, wpatrzeni w kruche jak ludzkie życie, drgające na ostrym grudniowym wietrze płomyki. Mieszkańcom naszego miasta rozdajemy też materiały informacyjne - ulotki albo proponujemy przyjęcie małej czerwonej wstążeczki.

  W tym roku nie było nas zbyt wielu, choć planowaliśmy marsz gwiaździsty i spotkanie z przedstawicielami młodzieży z innych szkół. Nie udało się. Ale jakiś pierwszy krok został poczyniony. W naszym marszu towarzyszyli nam przedstawiciele porannych warsztatów wraz ze swoją opiekunką.

  Hasło tegorocznej kampanii medialnej Krajowego Centrum ds. AIDS głosi: "W życiu jak w tańcu. Liczy się każdy krok".

  Nam udało się włączyć w Ogólnopolską Kampanię Społeczną PCK. Ten dzień na pewno nie był stracony, ten dzień był ważny. Nasz Światowy Dzień AIDS.

  Halina Binkowska
  II LO w Zabrzu


 • Zaświadczenie online  numer online: 209 gości

  reklama