Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
4621
rok szkolny
2007/2008

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Innowacja pedagogiczna z zakresu edukacji ekologicznej "Bociany i boćki"

Pogłębiający się niepokój o stan otaczającej nas przyrody łączy ze sobą wiele grup społecznych. Wśród zwolenników ochrony planety duży zespół tworzą pedagodzy. Działania nauczycieli, już w przedszkolu są niepowtarzalna szansa kształtowania nowych przyjaznych naturze postaw.

W naszym przedszkolu od kilku lat staramy się również poszerzyć wiedze ekologiczna naszych wychowanków realizując cykl pt. "Ekologia już w przedszkolu". Sąsiedztwo bociana białego, który swoje gniazdo usadowił na przedszkolnym kominie zachęca nauczycieli przedszkola do wzbogacania wiedzy dzieci na temat życia i ochrony tego gatunku.

Innowacyjność cyklu zajęć objętych tytułem wiodącym "Bociany i boćki" polega na uczestniczeniu dzieci w zabawach i zajęciach podczas pobytu dziecka w przedszkolu w jednym dniu każdego miesiąca. Dzięki odpowiednio dobranym metodom, formom dzieci będą modły obserwować, odkrywać, poznawać nowe wiadomości na temat wyglądu, sposobu życia bociana, poznać jego roczny cykl, trasy migracyjne. Poznają też problemy związane z życiem tego gatunku w Polsce.

Myślę, że wspólnie z dziećmi uda nam się zastanowić nad tym jak człowiek może pomóc i ochronić bociana tak, aby w przyszłości każdej wiosny wracały one do swoich gniazd, aby dalej były nieodłącznym elementem wsi polskiej. Innowacja ta służy inspirowaniu sytuacji edukacyjnych sprzyjających doskonaleniu procesów poznawczych dziecka - spostrzeganiu, porównywaniu, wnioskowaniu, usprawnianiu pamięci. Wprowadza dziecko w świat przyrody, uwrażliwia na jej piękno i zachęca do podejmowania działań dla jej ochrony.

(...)

Pełna publikacja...


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

mgr Anna Klucowicz
Przedszkole Samorządowe
w Bojadłach


Zaświadczenie onlinenumer online: 144 gości

reklama