Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
446
rok szkolny
2003/2004

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Czy znamy planety ?

(Ciekawostki do wykorzystania na lekcjach geografii w gimnazjum)

NA JOWISZU SZALEJE CYKLON
Prognoza pogody dla planet układu słonecznego jest wręcz fatalna. Dlatego nie tylko meteoropatom, ale wszystkim Ziemianom radzimy, żeby w miarę możliwości zrezygnowali z wycieczek i pozostali na Ziemi.

MERKURY
Temperatura w dzień będzie się wahać od około 497 do 377 stopni Celsjusza. Niebo będzie czarne jak smoła, Słońce oślepiająco białe. W nocy (trwającej ponad 170 ziemskich nocy) temperatura spadnie do ponad 180 stopni. Drogi będą nieprzejezdne: usiane kraterami, z zalegającą kilkumetrową warstwą pyłu. Nie będzie czym oddychać. Znikome ilości tlenu zmieszanego z sodem, potasem i helem będą się snuły tuż przy powierzchni. Atmosfera będzie miliard razy rzadsza od ziemskiej. Bezwietrznie.

WENUS
Temperatura 459 stopni Celsjusza, nocą spadnie zaledwie o 25 stopni. Ciśnienie osiągnie 9 MPa (megapaskali), to jest poziom około 100 razy większy niż na Ziemi. Każdy człowiek, który przypadkiem tu trafi zmieni się w skwierczący naleśnik. Piekielną atmosferę pełną dwutlenku węgla i siarki wzbogacą wyziewy z wulkanów. Zachmurzenie duże, do wysokości 60-80 km. Bez przejaśnień, miejscami ulewne opady kwasu siarkowego.

MARS
Temperatura na biegunach będzie wynosić - 139 stopni Celsjusza. Warunki narciarskie na czapach polarnych, z uwagi na pokrycie piachem i suchym lodem niekorzystne. Na równiku przyjemnie ciepło, około 17 stopni Celsjusza. Ciśnienie ponad stukrotnie niższe niż na Ziemi, atmosfera w 95 procentach złożona z dwutlenku węgla. Na wysokości ok.15 kilometrów niewielkie chmury z kryształków lodu suchego i wodnego. Słonecznie. Niebezpieczeństwo burz piaskowych, w wyniku których powstaną żółte obłoki pyłowe i zachmurzenie wzrośnie. Porywiste wiatry osiągną prędkość 300 km/godz. Częste zawieje pyłowe. Rano mgły i przymrozki.

JOWISZ
Synoptycy ostrzegają przed burzami i trąbami. Szybkość wiatrów powierzchniowych dojdzie do 600 km/godz. Temperatura nad obszarem obłoków około -100 stopni Celsjusza. Pod żadnym pozorem nie można zbliżać się do strefy burzowej o rozmiarach 30tys. na 14tys.km, widocznej z Ziemi jako wielka czerwona plama. Od co najmniej 300 lat szaleje tam super cyklon. Przypominamy , że materia tworząca Jowisza, aż do głębokości 57tys.km jest w stanie płynnym. Nie ma więc warunków do lądowania. Poruszanie się w warstwie wodoru i helu utrudniają szybkie przepływy mas atmosfery, dające z Ziemi efekt kolorowych, poziomych pasów.

SATURN
Średnia temperatura powierzchniowej warstwy mieszaniny wodoru i helu wyniesie - 180 stopni Celsjusza. W atmosferze "władcy pierścieni" powoli będą przesuwały się obłoki czystego wodoru i metanu. Należy się spodziewać wielkich wybuchów gazów, które pędząc z wnętrza planety przebiją się przez ocean ciekłego wodoru. Przez ziemskie teleskopy będą widoczne jako szybko zmieniające kształt białe plamy wykwitające na powierzchni Saturna. Wiatry - silne i porywiste - osiągają 500km/godz.

URAN
Najniższa temperatura wodorowo-helowej atmosfery wyniesie (na biegunie) - 221 stopni Celsjusza. Średnia temperatura atmosfery: około - 213 stopni. W niższych warstwach licznie wystąpią obłoki amoniaku i matanu. Będą wiały wiatry zachodnie o prędkości dochodzącej do 200m/sek.Przez około 20 lat biegun północny Urana zwrócony będzie ku Słońcu, południowy pogrąży się w tym czasie w ciemnościach. Długa noc będzie się przesuwać z jednego bieguna na drugi równolegle do równika, zupełnie jakby Uran leżał "na boku".

NEPTUN
Jak zwykle będą wiać huraganowe wiatry o prędkości dochodzącej do 2,5tys. km/godz. Cząsteczki lodu metanowego utworzą w wodorowo-helowej atmosferze zawirowania dające efekt ogromnych ciemnych plam. Średnia temperatura powierzchniowych warstw planety wyniesie około -218 stopni Celsjusza. Będzie bardzo wietrznie, wręcz huraganowo. Nad spokojniejszymi obszarami dadzą się zaobserwować pierzaste obłoki zamarzniętego metanu.

PLUTON
Słońce widoczne będzie jako duża gwiazda, nieco tylko większa od innych. Bardzo zimno. Temperatura przy powierzchni wyniesie około - 228 stopni Celsjusza. Będzie to największa "lodownia" naszego Układu. Doskonałe warunki łyżwiarskie: lód metanowy pokrywający całą powierzchnię. Nie będzie czym oddychać: śladowe ilości metanu unoszącego się nad "lodowiskiem" będą rzadsze najdoskonalszej próżni uzyskanej sztucznie na Ziemi. Niebo czyste, bez opadów i wiatrów, mimo to bardzo słaba widoczność. Martwa cisza.

Mariola Olechnowska
Zespół Szkół w Otyniu


Zaświadczenie onlinenumer online: 57 gości

reklama