Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
4449
rok szkolny
2006/2007

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Niekonwencjonalne metody śledcze

Narkoanaliza i hipnoza obok wariografu zwanego również poligrafem, stanowią niekonwencjonalne metody wykorzystywane w praktyce sądowej i śledczej.

Obie metody mają na celu uzyskanie informacji i danych, które byłyby przydatne w śledztwie i mogłyby przyczynić się do jego efektywnego zakończenia.

W latach dwudziestych XIX w. opublikowano pierwsze prace wskazujące celowość stosowania narkoanalizy w praktyce śledczej i sądowej. Pewne zastrzeżenia prawno – etyczne można mieć ze względu na sposób w jaki obie metody są realizowane, jednakże praktyka wskazuje, że dzięki zastosowaniu wyżej wymienionych metod, udało się niejednokrotnie uzyskać zeznania, które znalazły potwierdzenie w świetle materiału dowodowego i zostały uznane za wiarygodne. Robert House, który jako pierwszy zastosował narkoanalizę (nazywany jest również ojcem prawdy) wskazywał, że pod wpływem środków narkotycznych wytwarza się w psychice badanego taki stan, w czasie którego podejrzany z dziecinną prostotą i szczerością odpowiada na każde zadane mu pytanie. Jedna z pierwszych prac Roberta House`a z zastosowaniem „serum prawdy” w sądownictwie, ukazała się w czasopiśmie lekarskim stanu Teksas w 1922r.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Anna Bielińska


Zaświadczenie onlinenumer online: 45 gości

reklama