Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
4440
rok szkolny
2006/2007

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Scenariusz zajęć edukacyjnych "Skały i minerały dokumentami dziejów Ziemi"

Skały, obok energii słonecznej, wody i dwutlenku węgla są podstawą życia na Ziemi. Pochodzące z nich tzw. sole mineralne to niezbędny składnik do produkcji związków organicznych przez rośliny. Roślinom uprawnym sam człowiek dostarcza nawozów sztucznych, wyprodukowanych właśnie ze skał. Wietrzejące skały biorą udział w powstawaniu gleby - najbardziej zewnętrznej warstwy Ziemi, w której może rozwijać się życie.
Skały są podstawą działalności człowieka - rozwoju energetyki, przemysłu chemicznego, metalurgicznego i materiałów budowlanych. Już człowiek pierwotny używał skał do wyrobu swoich pierwszych, najprostszych narzędzi. Na solidnych skałach opierają się fundamenty każdej poważniejszej budowli.
Celem niniejszej pracy jest ukazanie wykorzystania gospodarczego skał, ich zróżnicowanej budowy, pochodzenia oraz zróżnicowania przestrzennego.
Niniejsza praca powstała w oparciu o literaturę z zakresu geologii i geografii ekonomicznej oraz doświadczeń autorki która w ramach nauczania przyrody i geografii wielokrotnie stykała się z prezentowaną problematyką. Zaproponowane w opracowaniu zajęcia dydaktyczne zapewniają zarówno bezpośredni jak i pośredni kontakt ze składnikiem środowiska - skałami. Skłaniają one uczniów do aktywnego zdobywania wiedzy poprzez obserwacje, działania praktyczne, dyskusje. Zajęcia edukacyjne mogą być wykorzystane w ramach realizacji dowolnego programu nauczania przyrody w szkole podstawowej.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Maria Załęska


Zaświadczenie onlinenumer online: 274 gości

reklama