Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
3823
rok szkolny
2006/2007

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Program zajęć ruchowych z uczniami sprawiającymi problemy wychowawcze

Przemoc w szkole jest zjawiskiem tak starym, jak sama ta instytucja. Jednak w ostatnich latach problem przemocy i agresji wśród uczniów zaczął znacznie narastać. Jednym z głównych czynników, które wywołują agresję u dzieci, jest frustracja spowodowana niepowodzeniami szkolnymi i przeszkodami, z którymi nie zawsze potrafią sobie poradzić. Nagromadzone problemy i nieprzyjemności często powodują u nich obniżenie poczucia własnej wartości. Czasami zdarza się, że zachowania agresywne przypisywane są dzieciom nadpobudliwym psychoruchowo, których działaniom nie zawsze przyświeca chęć skrzywdzenia drugiej osoby, najczęściej jest to po prostu wyładowanie nadmiaru energii. Dlatego ważne jest, aby miały one okazję do jej "rozładowania" w pozytywnych działaniach.
Sprawdzoną metodą rozładowania nadmiaru energii i wszelkich napięć jest uczestnictwo w zajęciach ruchowych.

Program ten wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom. Opracowałam go z myślą o uczniach niezdyscyplinowanych, często wchodzących w konflikty z rówieśnikami i zachowujących się agresywnie. Uczestnicząc w dodatkowych zajęciach ruchowych, będą mogli dać upust nagromadzonej energii, rozładować napięcia, rozluźnić się.
Dzieci zapoznają się z pojęciami: złość, agresja, przemoc. Poznają sposoby radzenia sobie z własnymi emocjami, tak, aby wyrażając złość, nie czynić przykrości innym osobom. Mam nadzieję, że wszystko to wpłynie to pozytywnie na ich postawę.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Agata Gruszka
Szkoła Podstawowa nr 5 w Gliwicach


Zaświadczenie onlinenumer online: 135 gości

reklama