Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
3702
rok szkolny
2006/2007

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

E-Learning z wykorzystaniem technologii wideokomunikacji

E-learning, czyli kształcenie z użyciem nowoczesnych technologii, staje się coraz bardziej powszechny. Wzrost zainteresowania tą formą edukacji wynika z licznych korzyści, jakie przynosi zarówno w zakresie nauczania akademickiego, jak również firmom wspierając rozwój kwalifikacji zawodowych oraz kompetencji własnej kadry pracowniczej. E-learning pozwala na istotną redukcję kosztów nauczania, podnosi efektywność szkoleń oraz umożliwia szerszej grupie studentów poszerzać swoją wiedzę. Pojawia się jednak wiele wątpliwości, czy edukacja na odległość może zastąpić tradycyjną formę szkoleń. Eksperci uważają, że najlepsze efekty daje połączenie szkoleń e-learning'owych oraz kształcenia tradycyjnego. Bezpośredni kontakt z wykładowcą jest bowiem niezastąpiony. Pełni on rolę ważnego czynnika motywacyjnego, doradczego oraz weryfikującego wiedzę zdobytą w trakcie procesu edukacji.

Skoro, zdaniem ekspertów, nie możemy ignorować roli nauczania tradycyjnego, zastanówmy się, jak przenieść atuty tej formy do edukacji elektronicznej.

Z pomocą przychodzą nam systemy do wideokomunikacji. Zalicza się je do tzw. synchronicznych metod nauczania. Są one bliskie tradycyjnemu nauczaniu, ale pozwalają prowadzić zajęcia dla słuchaczy znajdujących się w różnych miejscach lub wygłaszać prelekcje dla grupy osób zgromadzonych w jednej sali przez nauczyciela (eksperta) znajdującego się w odrębnym miejscu. W synchronicznych metodach nauczania ważna jest możliwość zdalnej pracy grupowej w czasie rzeczywistym oraz interaktywność kontaktów na linii wykładowca - słuchacz.

Systemy do wideokonferencji przez Internet umożliwiają prowadzenie wykładu audio-wideo oraz obustronnej dyskusji między studentami a nauczycielem w czasie rzeczywistym. W trakcie wykładu można wyświetlać prezentacje materiałów, prowadzić dyskusje pomiędzy wszystkim uczestnikami kursu w formie audio/wideo lub czatu. Systemy wideokomunikacji umożliwiają także wyświetlanie prezentacji PowerPoint, pracę na wspólnym polu zwanym White Board (Biała Tablica), udostępnianie aplikacji, a nawet przeprowadzenie prostych badań ankietowych oraz testów np. dotyczących oceny atrakcyjności i przydatności poszczególnych tematów wirtualnego kursu, czy też weryfikujących wiedzę zdobytą w trakcie kursu. Niektóre systemy - przykładowo, dostępny na naszym rynku polski produkt do prowadzania nauczania na odległość (e-VideoLearning) - zostały dodatkowo wzbogacone o możliwość nagrywania wykładów w celu późniejszego ich udostępniania studentom. Do prowadzenia wirtualnych kursów w czasie rzeczywistym wystarczy komputer z dostępem do Internetu dodatkowo wyposażony w kamerkę internetową oraz mikrofon ze słuchawkami. W przypadku nadawania prelekcji przez eksperta znajdującego się w dowolnym miejscu na świecie do grupy studentów zgromadzonych w jednej sali konferencyjnej oprócz komputera oraz łącza internetowego na sali szkoleniowej musi znajdować się rzutnik, który pozwoli wyświetlić przekaz wideo w dużym formacie.

Szkoleniowcy mając do dyspozycji zdobycze nowoczesnej technologii mogą zaprosić rodzimych lub światowych ekspertów w danej dziedzinie do prowadzenia kursów/szkoleń bez konieczności ich fizycznej obecności na sali wykładowej. Z drugiej strony uczestnicy elektronicznego szkolenia mogą z dowolnego miejsca dołączyć do wirtualnego wykładu, oszczędzając czas i koszty, zachowując jednocześnie bezpośredni kontakt z wykładowcą.

E-learning może zatem być bliższy tradycyjnemu nauczaniu. Kursy i szkolenia w Internecie w formie adiowizualnego wykładu w czasie rzeczywistym, to mniej znany kierunek nauczania e-learning'owego, który ma wiele zalet. Pośród nich oprócz bogatej funkcjonalności należy wymienić także niskie koszty korzystania z tej formy edukacji oraz szybki i prosty sposób przygotowania wykładu, a co najważniejsze wideokonferencje gwarantują interaktywności procesu zdobywania wiedzy.

Beata Opalska
VidCom.pl Sp. z o.o


Zaświadczenie onlinenumer online: 88 gości

reklama