Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
3654
rok szkolny
2006/2007

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Poszukiwane edukacyjne projekty historyczne

Baza projektów edukacyjnych - serwis internetowy "Uczyć się z historii" poszukuje informacji na temat realizowanych przez nauczycieli lub organizacje pozarządowe projektów edukacyjnych związanych z tematyką historii II Wojny Światowej, okupacji, doświadczenia totalitaryzmu i Holocaustu.

"Uczyć się z historii" to uruchomiony we wrześniu 2005 roku serwis internetowy gromadzący i publikujący historyczne projekty edukacyjne dotyczące okupacji, doświadczenia totalitaryzmów, ludobójstwa i wysiedleń. Na stronie publikowane są również aktualności związane z edukacją historyczną.

Serwis powstał dzięki współpracy fundacji Ośrodka KARTA z niemiecką fundacją Fördergesellschaft Kulturelle Bildung e.V., pomysłodawcą i twórcą istniejącej od kilku lat w różnych wersjach językowych witryny "Lernen aus der Geschichte. Nationalsozialismus und Holocaust in Schule und Jugendarbeit" ("Uczyć się z historii. Narodowy socjalizm i holocaust w szkole i w pracy z młodzieżą"). Uczyc-sie-historii.pl - jako projekt pilotażowy - stanie się częścią europejskiej sieci podobnych inicjatyw.

Serwis oferuje obecnie opis blisko czterdziestu projektów historycznych, podzielonych wg przedmiotów, metod ich realizacji, lokalizacji i grup wiekowych. Zawiera też glosariusz podstawowych pojęć historycznych, obszerną bibliografię i wykaz linków z adresami stron internetowych (polskich i zagranicznych) związanych z historią totalitaryzmów oraz edukacją historyczno-polityczną. Możliwe jest także przesyłanie własnych projektów.

Autorką koncepcji i kierownikiem projektu jest Alicja Wancerz-Gluza z Ośrodka KARTA (Warszawa), a Naukowy Komitet Doradczy tworzą Małgorzata Glinka (Szkoła im. Willego Brandta w Warszawie), dr hab. Jerzy Kochanowski (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego), prof. dr hab. Wojciech Materski (Instytut Studiów Politycznych PAN w Warszawie), prof. dr Tomasz Szarota (Instytut Historii PAN w Warszawie) i dr hab. Robert Traba (Instytut Studiów Politycznych PAN w Warszawie).

Szczegóły na stronach: http://uczyc-sie-z-historii.pl

Marcin Wilkowski
Fundacja Ośrodka KARTA
Warszawa


Zaświadczenie onlinenumer online: 60 gości

reklama