Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
3498
rok szkolny
2006/2007

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

O głośnym czytaniu, jeszcze kilka uwag

Codziennie głośne czytanie dziecku warto zacząć jak najwcześniej.

Rodzice powinni czytać już niemowlęciu, głosem wzbudzającym jego zainteresowanie, trzymając je w ramionach, patrząc na nie z miłością. W ten sposób buduje się stałe skojarzenie czytania z poczuciem bezpieczeństwa, przyjemności i więzi. Dzięki czytaniu w jego mózgu powstają miliony połączeń neuronowych, które wpływają na jego inteligencję. Wskazane jest utrzymywać ten rytuał głośnego czytania nawet wówczas, gdy dziecko jest już dobrze samodzielnie czyta, bowiem poziom rozumienia czytanego na głos tekstu przekracza o kilka lat poziom rozumianego tekstu przy samodzielnym czytaniu. Rodzice nie powinni pozbawiać dzieci tej korzyści - ani czas spędzonego razem w serdecznej atmosferze. Dobrze jest czytać nastolatkom. Wspólne czytanie w rodzinie - i własne czytanie - ochroni je przed wieloma problemami wieku dorastania. Należy pamiętać, że książki są pokarmem nie tylko dla intelektu, ale i dla psychiki.

Jak należy czytać dzieciom ?
1. Czytać codziennie przez co najmniej 20 minut - czas czytania dobrze jest dostosować do przedziału uwagi dziecka, początkowo może być krótki, stopniowo można go wydłużać; chodzi bowiem głównie o codzienny rytuał czytania. Dobrą porą jest wieczór przed snem.
2. Czytanie ma się dziecku zawsze kojarzyć z radością - nigdy z przymusem, karą czy nudą.
3. Czytanie książki powinno być starannie dobrane, tak, aby była to literatura ciekawa i wartościowa.
4. Należałoby unikać stereotypowych podziałów na książki dla chłopców i dla dziewcząt.
5. Jeżeli dziecko chcę, należy mu wielokrotnie czytać tę samą książkę lub wiersz.
6. Rodzice powinni pozwalać na pytania, na powrót do poprzedniej strony.
7. Dobrze jest reklamować czytanie własnym przykładem - dzieci powinny widzieć dorosłych pogrążonych we własnych lekturach książek i czasopism.

Pamiętajmy ! Głośne czytanie jest proste, dzieci je uwielbiają. Nie potrzeba tytułów naukowych ani drogiego sprzętu, by czytać dzieciom Książki można wypożyczać, wymieniać, kupować na przecenach. Nie trzeba dobrej dykcji, by być najlepszym nauczycielem czytania dla swojego dziecka. Czytanie dzieciom może być doskonałym zajęciem dla tatusiów, którzy często mają mało czasu dla swoich dzieci i nie zawsze wiedzą, jak go wypełnić.

mgr Marta Piech


Zaświadczenie onlinenumer online: 292 gości

reklama