Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
3285
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Reforma oświaty - kolejne zadania

System edukacji można porównać do zapory wodnej, swoistej elektrowni dającej siłę i potęgę państwu i narodowi. Jej sensem jest tworzenie i kontrolowanie stanu, poziomu wykształcenia Polaków, stwarzanie warunków i podnoszenie poziomu edukacji stanowiącej dobro ogólnospołeczne, ponadpokoleniowe. Elektrownia ta zasila wszelkie dziedziny życia społecznego w kadry, które tworzą bazę i nadbudowę istnienia społeczeństwa. W mocy kolejnych rządów jest dbanie o ową metaforyczną zaporę.

Na wyższym szczeblu nauczania pojawiły się studia licencjackie i dwuletnie uzupełniające magisterskie. W 2000 roku "wystartowały" szkoły ponadgimnazjalne. Mamy kilka stopni awansu nauczycieli szkolnictwa niższego szczebla. Spowodowało to wzrost zainteresowania studiami podyplomowymi i studiami zaocznymi. Uczelnie mają swoje pięć minut i z punktu widzenia finansów (czesne) przeżywają okres rozkwitu.

Największym osiągnięcie reformy edukacyjnej jest dla mnie zmiana zasad i formy egzaminów maturalnych. Jeszcze tego nie widać, bowiem nowa matura odbywa się dopiero od dwóch lat, ale można się spodziewać wielu przewartościowań i zmian w mentalności nowych pokoleń. Stykają się one z nowymi sposobami nauczania i przygotowania do matury, a także mogą odczuwać na sobie pierwsze zmiany w polskiej dydaktyce nauczania.

Jakkolwiek reforma ruszyła, to jednak wiele ważnych kwestii jest jeszcze do zrobienia, do zbadania, zaprojektowania, zaplanowania i wdrożenia. Co innego wprowadzić administracyjnie nowe regulaminy i nakazy, celowe i przemyślane procedury, a co innego wychować nowoczesną kadrę, zmienić mentalność istniejących grup zawodowych, od której zależy jakość i działanie systemu. Czym innym jest wydanie rozporządzeń ministerialnych, lokalne innowacje techniczne zabezpieczające pracę szkoły, a czym innym jest praca na żywym organizmie, jakim są od zawsze grupy wiekowe dzieci i młodzieży, dorosłych uczniów szkół różnych szczebli.

Jest kilka problemów ważnych dla szkół, które należałoby dopracować. Są wśród nich takie kwestie, jak nabór do zawodu nauczyciela i ich kształcenie, ujednolicenie systemu oceniania, ujednolicenie programów wychowawczych, matura z kanonu lektur, zarządzanie oświatą i podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela.

(...)

Publikacja dostępna na naszej płycie CD
Płyta kompaktowa
serwisu Publikacje edukacyjne

Roman Rzadkowski
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kluczborku


Zaświadczenie onlinenumer online: 182 gości

reklama