Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
3261
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Model, strategie i formy pomocy dziecku z rodziny alkoholowej

Dziecko z rodziny alkoholowej to bardzo często temat trudny i bolesny. Podejmując ten temat niejednokrotnie trzeba przełamywać rozpowszechnione w społeczeństwie stereotypy myślenia o alkoholizmie.

Alkoholizm rodziny dziecka jest rozpoznawany zazwyczaj wtedy, gdy prowadzi do niepowodzeń szkolnych i zaburzeń zachowania. Traktuje się go jako czynnik ważny, jeśli wywołuje lub w przyszłości może wywołać szkolne problemy ucznia. Jeśli dziecko z rodziny alkoholowej nie stwarza trudności wychowawczych i nieźle się uczy, to problemy, z jakimi się boryka, pozostają na ogół nie zauważone.

Tymczasem wszystkie dzieci z rodziny alkoholowej potrzebują pomocy w zrozumieniu tego co się w niej dzieje, w uporaniu się ze skutkami bolesnych doświadczeń, w wyrażeniu uczuć, które musiało tłumić i zaspokojeniu potrzeb, na które nie było miejsca w jego domu, wreszcie w przełamywaniu wstydu i poczucia obcości, utrudniającego wchodzenie do świata zewnętrznego.

Dziecko, które nie otrzyma pomocy, ma mniejsze szanse zbudowania dojrzałej tożsamości i ułożenia sobie szczęśliwego życia w przyszłości.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Alicja Ewa Wicher
Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzciance


Zaświadczenie onlinenumer online: 51 gości

reklama