Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
3259
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

"W zgodzie z naturą" - sprawozdanie z realizacji projektu

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym udzielonym przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu "Pro Europa Viadrina" ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Urzędu Miasta Kostrzyn.

Dnia 07.06.2006 r. doszło do kolejnego już spotkania naszych uczniów z zaprzyjaźnioną szkołą z Niemiec. Spotkanie to zostało zaaranżowane kilka tygodni wcześniej i było zorganizowane na terenie Stacji Terenowej w Owczarach.

Celem wyjazdu grupy złożonej z uczniów polskich i niemieckich do Owczar było zapoznanie ich z ekosystemem obszaru trawiastego Ujścia Warty oraz pogłębienie wiedzy na temat szeroko pojętej ochrony przyrody po obu stronach Odry. Spotkanie było pretekstem do nawiązania przyjaźni i doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem partnera. Dla nas pedagogów była to możliwość wymiany poglądów i spostrzeżeń na temat poczynań pedagogicznych nauczycieli z Seelow i Kostrzyna.

Spotkanie przebiegało według ustalonego wcześniej planu. Wszystko co sobie założyłyśmy udało się w pełni zrealizować. Podczas spotkania nie pojawiły żadne nieprzewidziane sytuacje czy przeszkody, które uniemożliwiły by realizację celów.

Całość spotkania przygotowywała strona polska. Zadbano o to, by prezentacja slajdów i wędrówka ścieżką przyrodniczą była dostosowana do wieku i możliwości uczestników.

W pomoc merytoryczną i organizacyjną zaangażowani zostali także wolontariusze z Niemiec, którzy odbywają staż na terenie Owczar. Dzięki naszemu zaangażowaniu udało nam się pozyskać także pomoc naszego plastyka, która przeprowadziła ciekawe i nietypowe, twórcze i nieszablonowe warsztaty plastyczne. Pani Agata Szafruga sprawiła, że dzieci malowały kompozycje plamkowe na płótnie z soków owoców i warzyw oraz wyczarowywały z zebranych na łące roślin, śliczne obrazki, które na koniec wkładały do antyramy. Zajęcia plastyczne poprzedzone były krótkimi historyjkami na ten temat, podczas których mogły wyrażać swoje spostrzeżenia, wykazać się myśleniem twórczym. Każdy z punktów naszego planu powiódł się w stu procentach. Zarówno podbudowa merytoryczna naszych działań, pokaz slajdów, prelekcja pracownika Muzeum Łąki, wycieczka po murawach kserotermicznych a także zajęcia warsztatowe były przeprowadzone z wielkim powodzeniem. Nie można tu nie wspomnieć o przynoszących dzieciom wielką radość i zadowolenie w zabawach integracyjnych przy ognisku. Dzieci uczyły się śpiewać piosenki oraz pląsać, także pozwoliły sobie wymalować wesołe, kolorowe "tatuaże" na policzkach. Mogły karmić znajdujące się tam zwierzęta. Dowodem na to, że nasze działania były sensowne i ciekawe, to reakcje uczestników spotkania i prośby o to, by przedłużyć zaplanowany czas konkretnych działań. Oczywiście na każdą taką sugestię byłyśmy otwarte i spełniałyśmy życzenia z wielką radością.

Każdy uczestnik ma inną osobowość, a ponieważ w czasie spotkania atrakcji nie brakowało to dzieciom w zależności od ich upodobań odpowiadały różne zadania. Wielką atrakcją okazała się wycieczka po murawach. Pogoda była wspaniała, świeciło słońce i było ciepło. Cudne widoki i ciekawe opowieści pani przewodnik wywarły na uczestnikach niezapomniane wrażenia. Dla części dzieci mających zamiłowania plastyczne wykonanie prac było ciekawym wyzwaniem i możliwością weryfikacji swoich talentów. Tu wspaniale radziły sobie te nieśmiałe i zamknięte w sobie. Te, które lubią śpiew i taniec chwalili sobie tę część naszego spotkania. Tak więc każdy z uczestników znalazł coś dla siebie. Podczas wolnego czasu "na gorąco" rozmawiałyśmy z opiekunkami z Niemiec. Panie bardzo pozytywnie wypowiedziały się na temat możliwości bezpośredniego kontaktu dzieci ze zwierzętami (konie, kozy, owce) znajdującymi się na terenie stacji, oraz możliwości nauki zabaw i pląsów dla dzieci.

Spotkanie wywarło duży wpływ na obie grupy. Jednak polskie dzieci chętniej występowały z propozycjami zabaw i rozmów z dziećmi niemieckimi. Chętniej współuczestniczyły w wykonywaniu zadań. Nam nauczycielom przyniosło to spotkanie kolejne doświadczenia w zakresie realizacji projektów podobnych spotkań. Jesteśmy dumne z tego, iż nasze działanie spotkało się z tak dobrym przyjęciem dzieci i ich opiekunów z Niemiec. Uczestnicy z Seelow zadeklarowali chęć przyjazdu na kolejne spotkanie i oczywiście zaprosili nas do siebie na przyszły rok szkolny. Jesteśmy usatysfakcjonowane i zadowolone, iż po raz kolejny sprostałyśmy wyzwaniom jakie niesie z sobą organizacja tego spotkania.

ilustracja

Wioletta Skorupińska
Wioletta Reichel
Szkoła Podstawowa nr2 im. Przyjaciół Ziemi
w Kostrzynie nad Odrą


Zaświadczenie onlinenumer online: 58 gości

reklama