Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
3123
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Aktywność ruchowa w wieku przedszkolnym

Okres przedszkolny sprzyja promocji zdrowia fizycznego. Ze względu na dobroczynny wpływ aktywności ruchowej na dziecko potrzeba ruchu u dzieci w wieku przedszkolnym jest szczególnie duża , a wręcz niezbędna. Systematycznie i prawidłowo prowadzone ćwiczenia i doskonalą taki cech motoryczne, jak; szybkość, siłę, zwinność, wytrzymałość; uczą sprawności ruchowej w biegu, skokach, wspinaniu, rzutach, chwytach, itp. Kształtują również wartościowe cechy charakteru, takie jak odwaga, samodzielność, wytrwałość, gotowość do niesienia pomocy, ambicja, umiejętność kolektywnego działania i pokonywania trudności.

Ruchy wykonywane przez dzieci w wieku 3-4 lat są jeszcze stosunkowo wolne i mało elastyczne. Jest to łatwo dostrzegalne przy biegach i skokach. Przyczyną tego jest m.in. niedostateczny jeszcze rozwój siły mięśni i niewystarczająca koordynacja ruchowa.

Brak zdolności powiązania pewnych fragmentów ruchowych - ruchy rąk i nóg, kończyn i tułowia, prowadzi często do ruchów zbytecznych i niecelowych. W tym wieku słaba jest także jego ogólna wytrzymałość. Kościec jest jeszcze niedostatecznie sztywny i przez wadliwie prowadzone ćwiczenia fizyczne, jest przez złe nawyki ruchowe, łatwo może ulec pewnym odkształceniom.

Chcąc osiągnąć wzmocnienie organizmu, należy dobierać takie ćwiczenia, które stanowią silne bodźce pobudzające rozwój organizmu , np.szybki bieg , różne formy skoków, przesuwanie się przy pomocy rąk na długiej ławce ćwiczeniach w zawiasach itp.

Zależnie od trudności i stopnia obciążenia powtarza się je od trzech do sześciu razy. Potem powinna nastąpić przerwa. Czas wykonywania ćwiczeń powinno wydłużać się stopniowo.

Dzieci w wieku 4-5-6 lat potrafią już wykonywać zadany ruch szybciej i płynnej. Ćwicząc z nimi można i należy już łączyć dwie albo więcej podstawowych form ruchu np. bieg ze skokiem, rozbieg, odbicie, skok. U dzieci w tym wieku ogólna siła organizmu została już wzmocniona. Dzieci potrafią teraz poruszać się lepiej i szybciej - np. przy przeciąganiu na ławce, przy przechodzeniu przez tunel, przy" skokach zajęczych" itp. A więc w tym wieku można już położyć większy nacisk na kształtowaniu siły specjalnej, potrzebnej przy rzutach, skokach, przesuwaniach i przeciąganiach.

Należy pamiętać jednak, że wiek przedszkolny powinien być okresem świadomego oddziaływania na nie w pełni jeszcze ukształtowaną postawę dziecka, jak i o tym, że jego organizm jest podatny zarówno na wpływy pozytywne jak i negatywne. Nie powinno się zaprzepaszczać szans stworzenia dziecku podstaw pełnego zdrowia, sprawności i odporności. Należy zabiegać o nie już od najwcześniejszych lat życia.

Literatura:
Wychowanie w przedszkolu 5/1996 rok "Zabawa w sport z maluchami" G.Lechnert I.Lachmann

mgr Anna Folta


Zaświadczenie onlinenumer online: 53 gości

reklama