Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
3014
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Recepta na zdrowie

Wiek przedszkolny jest specyficznym okresem w życiu dziecka, mającym istotny wpływ na zmiany zachodzące w jego indywidualnym rozwoju. Edukacja zdrowotna w tym wieku powinna łączyć wiedzę i doświadczenie.

Od kilku lat pracuje w przedszkolu z dziećmi 6-letnimi w oddziałach "0". Aby poznać dzieci, z którymi pracuję mam tylko 10 miesięcy, toteż bacznie je obserwuję. Moje obserwacje i doświadczenia zdobyte przez lata pracy skłoniły mnie do opracowania strategii mającej na celu wykształcenie u dzieci zdrowego stylu życia, a w szczególności:
- kształcenie postaw prozdrowotnych,
- przyzwyczajenie do codziennego dbania o zdrowie i higienę,
- pielęgnowanie prawidłowych nawyków i przyzwyczajeń.
- rozbudzanie zainteresowań różnymi formami aktywności ruchowej

W tym celu, co roku organizuję spotkania z panią higienistką, na których dzieci dowiadują się jak prawidłowo dbać o higienę osobistą oraz zapobiegać chorobom. Spotkania są cykliczne a tematyka spotkań różna, np. zdrowe odżywianie, higiena jamy ustnej, szczepienia ochronne. Ponadto, co rocznie odwiedzam gabinet stomatologiczny gdzie dzieci bez lęku mogą zapoznać się z urządzeniami i instrumentami medycznymi w gabinecie. Bez strachu mogą posiedzieć na fotelu dentystycznym i z boku obserwować jak wygląda przegląd jamy ustnej. Po takiej wizycie zazwyczaj lęk przed dentystą jest już mniejszy a rozmowa z lekarzem i pielęgniarką zachęca dzieci do dbania o uzębienie.

Praktykuje też naukę prawidłowego szczotkowania zębów z zaproszoną specjalnie pomocą dentystyczną.

W roku 2000 założyłam z dziećmi "Klub zdrowego ząbka". W ramach działalności tego klubu dzieci codziennie, po posiłku szczotkowały zęby, aż stało się to ich bardzo dobrym nawykiem. Z czasem, inne grupy w przedszkolu włączyły się do akcji i do tej pory dzieci z naszego przedszkola szczotkują zęby po posiłku.

Wiosną natomiast, rusza akcja "nowalijki". Tradycją jest już zakładanie "zielonych hodowli", które są nie tylko źródłem wielu witamin w okresie wczesnej wiosny (szczypior, pietruszka, rzeżucha), ale też dzieci uczą się jak dbać o rośliny.

W ciągu całego roku zachęcam dzieci do różnorodnych form odpoczynku na świeżym powietrzu oraz uprawiania sportu.

Dwa razy w tygodniu dzieci uczestniczą w urozmaiconych pod względem formy ćwiczeniach ruchowych, co wpływa na prawidłowy rozwój fizyczny. Uodparnia na choroby a także uczy samodzielności podczas rozbierania czy ubierania się, współodpowiedzialności, zdyscyplinowania oraz zachowań zgodnych z bezpieczeństwem. Co roku dzieci 6-letnie biorą udział w Spartakiadzie Sportowej Przedszkolaków, która odbywa się na terenie naszego miasta. Często wychodzimy na spacery, wycieczki, na których dzieci poznają środowisko przyrodnicze bliższe i dalsze. Wyjeżdżamy na kulig oraz organizujemy śródroczny wyjazd dzieci na tzw. "Zielone przedszkole".

Wiek przedszkolny jest specyficznym okresem w życiu dziecka, mającym istotny wpływ na zmiany zachodzące w jego indywidualnym rozwoju. Edukacja zdrowotna w tym wieku powinna łączyć wiedzę i doświadczenie.

Joanna Antosik


Zaświadczenie onlinenumer online: 274 gości

reklama