Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
2819
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

"Mamo, Tato ćwicz razem ze mną". Wady postawy, ich wykrywanie oraz zapobieganie.

Jednym z warunków normalnego rozwoju i zdrowia człowieka jest prawidłowa postawa jego ciała.

W codziennym życiu rzadko na ogół zwracamy uwagę na to, jak kształtuje się organizm dziecka. Robimy to dopiero wtedy, gdy wady są już widoczne i trudno je usunąć.

Okazuje się jednaj, że wszelkim wadom można przeciwdziałać, możemy także z nimi skutecznie walczyć. Trzeba tylko wiedzieć, jak to robić i kiedy podjąć odpowiednie działanie, a także orientować się, co w budowie ciała jest wadą.

Prawidłowa postawa ciała zabezpiecza organizm przed ujemnymi wpływami środowiska, co pozostaje w ścisłym związku z utrzymaniem zdrowia człowieka.

Przez wadę postawy rozumiemy odchylenia od ogólnie przyjętych cech prawidłowej postawy. Postawa, czyli zarys ciała, jest wyrazem stanu fizycznego i psychicznego, jest obrazem zdrowia. Prawidłowa postawa daje ładny zarys ciała, który swoim układem, budową i działaniem wyzwala odczucie piękna i harmonii. Dobre samopoczucie, radość, chęć dobrej prezencji sprzyja przybieraniu lepszej postawy. Odwrotnie - zmęczenie, przygnębienie, złe samopoczucie sprzyja wadom postawy. Wadliwa postawa i każde odchylenie w budowie ciała są obrazem mniejszych lub większych zaburzeń czynności naszego organizmu, co daje odczucie niedoskonałości i upośledzenia. Jak ma zatem wyglądać prawidłowa postawa ciała?

W okresie gwałtownego wzrostu większość dzieci i nastolatków narażona jest na powstanie w sposób naturalny wad postawy: skrzywień, skręceń, lordoz i skolioz. Najczęstsze i najgroźniejsze są okrągłe plecy, gdyż nie leczone prowadzą wprost do choroby Scheuermanna (Szojermana) czyli zrostów i trwałego zgarbienia.

(...)

ilustracja

Obszerna publikacja zawierająca również opis ćwiczeń korygujących wady postawy...

Publikacja dostępna na naszej płycie CD
Płyta kompaktowa
serwisu Publikacje edukacyjne

Beata Burzyńska
Piotr Burzyński


Zaświadczenie onlinenumer online: 122 gości

reklama