Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
2507
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Analiza przypadku edukacyjnego ucznia klasy pierwszej nauczania zintegrowanego

Identyfikacja problemu.

Dzieci osiągające wiek szkolny mają zagwarantowane niezbywalne prawo do nauki w szkole, do której obwodu należą. Uczennica (...) jednak została odroczona opinią Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i nadal uczestniczy w zajęciach indywidualnych w grupie "0".
Uczennica ma dziecięce porażenie mózgowe z typem spastycznym z quadriplagią, któremu towarzyszą dodatkowe problemy medyczne:
a) problemy neurologiczne (trudności w nauce, zaburzona koncentracja, zaburzenia mowy)
b) problemy ortopedyczne (boczne skrzywienie kręgosłupa, zwichnięcie stawów biodrowych, przykurcze stawowe, brak pionizacji)
c) inne (problemy w komunikowaniu się, ślinienie się).
Rodzice i starsza siostra akceptują (...), kochają ją. Jednak brak fachowego podejścia jest bardzo widoczny.

Geneza i dynamika zjawiska.

Uczennicę bliżej poznałam we wrześniu 2005 roku, wcześniej wiedziałam, że mieszka w (...). Wydawało mi się, że jestem przygotowana do pracy z dziewczynką na zajęciach ruchowych. Wcześniej zapoznałam się z literaturą medyczną na temat dziecięcego porażenia mózgowego. Jednak życie zaskakuje. Najtrudniej było z przełamaniem mojej psychiki, ale po kolei.
Dziecięce porażenie mózgowe jest zespołem zaburzeń motorycznych, będącym skutkiem uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Do uszkodzenia może dojść w okresie płodowym, w trakcie porodu, a także w okresie poporodowym. Specjaliści nie są zgodni, co do przyczyn powstawania porażenia mózgowego, możemy jedynie przypuszczać, że u dzieci z mnogimi wadami wrodzonymi prawdopodobne jest występowanie tej choroby. Jej klasyfikacja opiera się na określeniu typu zaburzeń ruchowych, albo na wskazaniu części ciała objętej porażeniem.
Porażenie mózgowe nie ma charakteru postępującego, jest jednym z najczęściej spotykanych problemów okołoporodowych. Pojawia się z częstością 5 przypadków na każde 2000 urodzeń, dane się nie zmieniają na przestrzeni ostatnich 30 lat.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Dorota Górska


Zaświadczenie onlinenumer online: 86 gości

reklama