Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
2486
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Zwykłe i świąteczne dni w moim przedszkolu

Przedszkolaki wiedzą o tym, że są "zwykłe" i świąteczne dni. W zwykły, powszedni dzień rodzice idą do pracy, rodzeństwo do szkoły, a one do przedszkola. Spostrzegają, że dni powszednie zaznaczone są w kalendarzach czarnymi cyframi i zapisane czarnymi literami, świąteczne zupełnie inaczej, kolorem czerwonym. Uważają, że dni świąteczne to tylko niedziele, z czasem zaczynają się orientować, że są to i inne dni tygodnia, np. Święta Bożego Narodzenia. Są także inne powszednie dni, które mają wyjątkowy charakter. Są to dni imienin, urodzin dziecka, członków jego rodziny. Wszystkie z utęsknieniem czekają na Dzień Dziecka. Jest wyjątkowy, choć wypada nieraz wtedy, kiedy w kalendarzu jest czarna kartka.

Starszaki wiedzą też, że od niedzieli do niedzieli jest siedem dni tygodnia. Potrafią wymienić je w kolejności. W Przedszkolu miały na ten temat wiele zajęć. Szczególną rolę w tym zakresie spełniły z pewnością utwory literatury dziecięcej. Wiersz J.Brzechwy pt. "Tydzień", L.Krzemienieckiej "Przyjechała zima wozem", "Jak mówią dni tygodnia".

Te dzieci, które jeszcze nie utrwaliły sobie nazw dni tygodnia, poznają je słuchając innych utworów, np. wiersz Wandy Chotomskiej "Tydzień". Historię powstania dni tygodnia dzieci poznają słuchając opowiadania o mamie Kaczce, która miała siedmioro niesfornych kaczątek. Sprytna mama poradziła sobie z tym problemem. Nazwała swoje dzieci: Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Sobota, Niedziela. Kaczątka wiedziały, że pierwszy musi być Poniedziałek itd.

Na podstawie wiersza Igora Sikiryckiego "Szczypawka" dzieci przekonują się jak pracowicie tytułowa bohaterka spędzała wszystkie dni tygodnia - powszednie i niedzielę. Dzieci nie tylko mają okazję do stosowania nazw dni tygodnia we właściwej kolejności, lecz też do ćwiczeń artykulacyjnych na głoskach "sz", "cz".

Przymiotnikowe formy nazw dni tygodnia dzieci poznają w czasie zmodyfikowanej zabawy "W cenzurowane".

Po różnych zabawach i zajęciach wszystkie przedszkolaki będą znały nazwy dni tygodnia, "i to po kolei" - jak same mówią.

Alina Synowicka


Zaświadczenie onlinenumer online: 51 gości

reklama