Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
2399
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Komunikacja internetowa - wady i zalety

Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, w którym Internet stał się nieodzownym medium używanym do pracy, nauki, zdobywania informacji i kontaktowania się . dzieci już od najmłodszych lat uczą się korzystania z komputerów i często swoimi umiejętnościami przewyższają rodziców czy nauczycieli.

Od kilku lat Internet staje się coraz bardziej dostępny w szkołach, miejscach pracy, kafejkach internetowych czy w domach. Wzrasta liczba osób korzystających z Internetu, a internautów jest coraz więcej wśród dzieci i młodzieży niż wśród osób dorosłych. Pojawiła się nowa szansa porozumiewania się ludzi, nawiązywania kontaktów. Za pośrednictwem Internetu istnieje możliwość porozumiewania się (o każdej porze dnia i nocy, przez wszystkie dni w roku) poprzez pocztę elektroniczną - e-mail, listy dyskusyjne, programy do komunikacji synchronicznej - gadu gadu, poza tym czaty - pogaduszki, znajdujące się na większości portali internetowych. Nawiązywanie znajomości przez Internet poprzez pogaduszki internetowe to nowa i coraz bardziej popularna forma kontaktów społecznych. Jak wynika z badań, celem czatowania może być chęć nawiązania znajomości, przyjaźni, romansu, znalezienie partnera życiowego lub chęć zabicia czasu czy zwierzenia się komuś obcemu. Jest to coraz popularniejszy sposób kontaktu towarzyskiego oraz zaspokajania potrzeb społecznych. Taka forma komunikacji ma swoje wady i zalety. Dlatego ważna jest edukacja internetowa, aby dorośli i dzieci wiedzieli, czym są czaty i jakie ewentualne niebezpieczeństwa może nieść za sobą ta forma komunikacji. Należy mówić o wadach czy niebezpieczeństwach pogaduszek internetowych, bowiem nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie, z kim rozmawiamy. Trzeba ostrzec najmłodszych użytkowników Internetu, że przy nawiązywaniu kontaktów powinni zachować wzmożoną czujność. Nie powinni podawać swoich danych osobowych, tego gdzie mieszkają ani kim są rodzice. Nie należy lekceważyć niebezpieczeństw, ale też nie można popadać w przesadę. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie komputera, podłączonego do Internetu, w widocznym miejscu w domu, w takim gdzie wszyscy przechodzą i mogą widzieć, czym się dziecko zajmuje. Nie można pozwolić na samotność w Internecie, bo wtedy łatwiej zgubić się w ogromie wirtualnych "pseudoatrakcji". Istnieje też problem uzależnienia się od Internetu. Najbardziej narażone są osoby samotne, introwertyczne, z niską samooceną i podatne na inne uzależnienia.


REKLAMA

Plusem komunikacji przez Internet jest możliwość uczenia się prowadzenia rozmowy dla osób nieśmiałych, którym trudno przychodzi nawiązywanie znajomości w rzeczywistym świecie. Tutaj nikt ich nie widzi, mogą uczyć się przezwyciężać słabości, wyrażać swoje uczucia.

Drugim "miejscem" w Internecie, gdzie młodzi spędzają dużo czasu, są blogi - internetowe dzienniki. To, co napiszemy w blogu może przeczytać każdy, kto trafi na stronę z naszym blogiem. Ludzie chcą publicznie, acz anonimowo, opowiedzieć o swoich często najskrytszych sekretach, żalach i pragnieniach, troskach i marzeniach. Można w łatwy sposób wyładować swoje negatywne emocje i nie ponosić za to kary. Wszystko to odbywa się poza surowym wzrokiem i słuchem osób dorosłych. Internetowy pamiętnik w zasadzie jest niedostępny dla dorosłych, zwłaszcza tych, dla których Internet to jedna wielka niewiadoma. Pisanie w Internecie e o swoich emocjach i przeżyciach, zdaniem wielu psychologów, może pełnić funkcje terapeutyczną.

Pamiętając o niebezpieczeństwach czyhających na młodego człowieka w Internecie, należy zadać sobie pytanie: "Czy zakaz korzystania z Internetu jest dobrym rozwiązaniem?".

Jeśli zabronimy korzystać z Internetu, może to przynieść przeciwny skutek. Dziecko może korzystać z Sieci poza domem - w kafejce internetowej, u kolegi czy w szkole. Na pewno jednak warto ograniczać, aby świat wirtualny nie stał się dla dziecka bardziej atrakcyjny od realnego. Należy uświadamiać, edukować, pokazywać dobre i złe strony korzystania z Internetu. Komunikacja przez Internet nie może być jedynym miejscem, gdzie młoda osoba komunikuje się ze znajomymi. Internet jest wspaniałym i bardzo potrzebnym medium, ale trzeba się nauczyć z niego korzystać.

Ewa Błaszczyk


Zaświadczenie onlinenumer online: 54 gości

reklama