Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
2382
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Mistrzowie prawdziwej pobożności eucharystycznej. Siostra Faustyna Kowalska.

Siostra Faustyna Kowalska, apostołka Bożego Miłosierdzia należy dzisiaj do grona najbardziej znanych świętych Kościoła. Przez nią Pan Jezus przekazuje światu wielkie orędzie o Bożym Miłosierdziu oraz ukazuje wzór chrześcijańskiej doskonałości opartej na zaufaniu wobec Pana Boga i na podstawie miłosierdzia względem bliźnich.

Urodziła się 25 sierpnia 1905 roku jako trzecie z dziesięciorga dzieci w biednej rodzinie chłopskiej we wsi Głogowiec. Na chrzcie świętym otrzymała imię Helena.


REKLAMA

Rodzice Helenki byli bardzo pobożni. Ojciec nigdy nie opuścił w niedzielę Mszy świętej, a codziennie, choć rano bardzo wcześnie musiał iść do pracy wyśpiewywał "Godzinki" i "Kiedy ranne...", a w okresie Wielkiego Postu śpiewał co rano "Gorzkie żale".

Już jako zakonnica, w czasie ostatniego pobytu w domu, tak napisze o ojcu: "Kiedy widziałam jak ojciec się modlił, zawstydziłam się bardzo, że ja po tylu latach w zakonie nie umiałabym się tak szczerze i gorąco modlić."

W takim klimacie wzrastała Helenka, która od dzieciństwa odznaczała się pobożnością i umiłowaniem modlitwy. Jak wspominają matka i najbliższe rodzeństwo, kiedy nie mogła pójść do kościoła (pozbawiona z powodu ubóstwa rodziców odpowiedniego ubrania), podczas niedzielnej Mszy świętej, kryła się z książką do nabożeństwa swej matki, gdzieś w kąciku domu czy w ogrodzie i tak łączyła się z ofiarą Mszy świętej. Pierwszą Komunię świętą przyjęła w 9-tym roku życia, którą głęboko przeżyła, świadoma obecności Boskiego Gościa w swej duszy.

Do szkoły chodziła trzy lata. Mając 16 lat zaczęła pracować jako służąca, by zarobić na własne utrzymanie i pomóc rodzicom. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie o pracę zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy świętej oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

mgr Anna Spólna
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Radomiu


Zaświadczenie onlinenumer online: 48 gości

reklama