Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
2230
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Pozbyć się płaskostopia. Wskazówki dla rodziców - wesołe ćwiczenia.

Tę wadę ma wiele dzieci. Zaniedbana, może stać się przyczyną dolegliwości. Ratunkiem jest regularna gimnastyka, która zaoszczędzi maluchowi problemów w dorosłym życiu.
Rodzice, którzy widzą płaskie odbicie stópek 2-3-latków, często martwią się, że ich dziecko ma płaskostopie. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Małe dzieci nie mają w pełni wysklepionej stopy. Ponadto jej część podeszwowa wypełniona jest zanikającą z czasem poduszeczką tłuszczową. Łuki podeszwowe powinny być natomiast już bardziej wyraźne u 4-5-latka. Jeśli ich nie ma, zabierzmy dziecko do ortopedy.

Wszelkie odchylenia w prawidłowym ustawieniu stopy i pięty powinny być natychmiast korygowane. Następstwa tego niedostosowania odbijają się nie tylko na samych stopach, ale i stawach kolanowych i biodrowych, a nawet na kręgosłupie.
Należy wyraźnie podkreślić, że oprócz czynników dziedzicznych o kształcie i sprawności stóp decydują także czynniki nabyte. Zalicza się do nich np. nadwaga, zaniki mięśniowe (spowodowane np. chorobą i koniecznością długiego leżenia w łóżku), działanie obuwia, noszenie ciężarów, długotrwałe nieruchome stanie lub siedzenie, stanie w rozkroku itp.


REKLAMA

Jednym ze sposobów uniknięcia powstania stóp płasko-koślawych u dzieci jest przestrzeganie odpowiedniego trybu życia. I tak w okresie niemowlęcym nie należy ubierać dziecko w obcisłe śpioszki, skarpety i obuwie, lecz pozostawić stopom maksimum swobody, w celu stworzenia warunków do prawidłowego rozwoju mięśni i wiązadeł, decydujących o wydolności stóp.
Kiedy dziecko zaczyna siadać, należy starać się opóźniać proces stawania na nogi, aby zapobiec deformacji stóp wynikającej ze zbyt wczesnych obciążeń, a jednocześnie wzmocnić stopy, kręgosłup i stawy biodrowe. Nie ma nic bardziej szkodliwego, jak chwytanie dziecka za rączki, pomaganie mu we wstawaniu oraz zachęcanie do czynienia pierwszych kroków. Dziecko ma wstawać i chodzić wtedy, kiedy dojdzie do odpowiedniego ukształtowania jego kośćca oraz wykształcenia silnych mięśni.

W momencie rozpoczęcia chodzenia pojawia się nowe i niemałe zagrożenie, a mianowicie niebezpieczeństwo stosowania nieodpowiedniego obuwia. Źle dobrane obuwie może zniszczyć najzdrowsze stopy!
Nie warto kupować butów na "wyrost", bo są niestabilne i będą dziecku wykrzywiać stopę. Maluch powinien mieć buty z szerokim noskiem, aby mógł w nich swobodnie poruszać palcami. W przypadku skłonności do koślawienia pięt i tyłostopia dziecko musi nosić obuwie ze sztywnymi i dobrze dopasowanymi do pięt zapiętkami, gdyż w przeciwnym wypadku nic nie zahamuje deformacji stóp.

Niektórzy rodzice zakupują samodzielnie tzw. wkładki do butów. Samowolne stosowanie jakichkolwiek wkładek ortopedycznych jest niedopuszczalne. Wkładki nie usuwają przyczyny choroby, biernie unoszą pewne partie stopy wykonując prace za mięśnie a niekiedy powodują niedokrwienie mięśni z powodu ucisku. Dlatego powinno się je stosować tylko na zlecenie ortopedy.

Gimnastyka.

Najlepszym lekarstwem na płaskie stopy są ćwiczenia gimnastyczne. Wzmacniają mięśnie i więzadła stopy, pomagają odtworzyć jej właściwe ustawienie. Program ćwiczeń dostaniemy od ortopedy lub nauczyciela gimnastyki korekcyjnej. Im systematyczniej będą wykonywać je dzieci, tym lepsze i korzystniejsze będą efekty. Najlepiej ćwiczyć codziennie, co najmniej przez 15 minut
Zanim zaczniemy, przygotujmy zestaw pomocy-woreczki wypełnione grochem, piłeczki, butelki, gazety, drobne przedmioty, ręcznik itp. Postarajmy się, by gimnastyka była dla dziecka zabawą, a nie męczącym przymusem.

Najprostsze i najpopularniejsze ćwiczenia to chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp, stąpanie na przemian na palcach i na piętach, zginanie i prostowanie palców, naprzemienne uderzanie o podłoże palcami i piętami w pozycji siedzacej. Dobre efekty daje również kręcenie stopą kółek w powietrzu, turlanie stopami piłki po ścianie w górę i w dół, zwijanie palcami stóp rozłożonego na podłodze ręcznika.

Do wykonywania ćwiczeń warto zachęcać również dzieci zdrowe, ponieważ to zapobiegnie wystąpieniu wady w przyszłości.

Przykłady ćwiczeń:

1. Siad na krześle - ściąganie skarpetek palcami stóp.
2. Leżenie na plecach - wykonywanie rowerka z trzymaniem w palcach stóp chusteczek.
3. Siad na krześle - rozrywanie palcami stóp gazety na jak najdrobniejsze kawałki.
4. Siad ugięty - chwytanie palcami stóp drobnych przedmiotów i wrzucanie ich do koszyczka.
5. Siad na krześle - pisanie lub rysowanie na papierze ołówkiem przytrzymywanym miedzy 1 i 2 palcem stopy.
6. Wsiadzie prostym - dziecko na zmianę drapie jedną stopę palcami drugiej.
7. Siad na podłodze, podpór rękami z tyłu - klaskanie stopami.

mgr Beata Mazur
Przedszkole Miejskie Nr 1 w Chojnowie


Zaświadczenie onlinenumer online: 246 gości

reklama