Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
2159
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Tydzień z Kubusiem Puchatkiem

Na spotkaniu Rady pedagogicznej autorki niniejszego artykułu zaproponowały spędzenie tygodnia z Kubusiem Puchatkiem w celu rozbudzenia zainteresowania literaturą piękną, obrazem, tekstem. Tygodniowy temat realizowany był we wszystkich grupach wiekowych.

Nasze przedszkole na cały tydzień przerodziło się w Stumilowy las, poczynając od wejścia, gdzie zapraszała do środka postać Kubusia Puchatka. Do zrealizowania projektu edukacyjnego pt.: "Kubuś Puchatek i jego przyjaciele" przygotowywaliśmy się już miesiąc wcześniej wspólnie z rodzicami i dziećmi z całego przedszkola. Dzieci zachęcone pomysłem swoich pań przyniosły maskotki, kasety video, książki, czasopisma, układanki i inne gadżety związane ze znaną im bajką o Kubusiu Puchatku. Rodzice zachęceni zostali do aktywnego uczestnictwa w przedsięwzięciu czytając dzieciom wesołe myśli postaci ze Stumilowego Lasu, wywieszone w szatni. Zorganizowałyśmy wśród rodziców plebiscyt na najzabawniejszą myśl. Mini plebiscyt cieszył się dużą popularnością. Oto zwycięska myśl: "Miś, który nie uprawia Ćwiczeń Gimnastycznych na Schudnięcie, nie schudnie. Miś, który je uprawia, też nie schudnie".


REKLAMA

W listopadzie obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Zainspirowało to nas do zorganizowania w naszym przedszkolu projektu edukacyjnego pt. "Kubuś Puchatek i jego przyjaciele". Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej autorki projektu zaproponowały spędzenie tygodnia z Kubusiem Puchatkiem. Tygodniowy temat miał być realizowany we wszystkich grupach wiekowych. Autorki założyły następujące cele:

 • budzenie zainteresowania u dzieci literaturą piękną;
 • pobudzanie wyobraźni i kształtowanie przyjaznej postawy wobec innych osób;
 • przybliżenie autora książki "Chatka Puchatka" - A.A. Milne'a
 • zintegrowanie się wszystkich grup wiekowych
 • zacieśnienie współpracy z absolwentami przedszkola uczęszczającymi Szkoły Podstawowej nr 5 w Chorzowie

  Rada Pedagogiczna zaaprobowała projekt i zdecydowała się wdrożyć go do realizacji.

  Przygotowanie projektu edukacyjnego pt."Kubuś Puchatek i jego przyjaciele" rozpoczęłyśmy już miesiąc przed jego realizacją. Rodzice zachęceni do aktywnego uczestnictwa czytali dzieciom fragmenty książki A.A. Milne'a "Kubuś Puchatek". Dzieci, w ramach przygotowania przynosiły książki, czasopisma, puzzle, kasety video, maskotki i inne przedmioty związane tematycznie z bohaterami książki Milne'a.

  Od 21 do 26 listopada nasze przedszkole zamieniło się w Stumilowy Las. W drzwiach witał wszystkich Kubuś Puchatek. W szatni rozwieszone były "złote myśli" Kubusia i jego przyjaciół. Rodzice, uczestnicząc w pełni w przedsięwzięciu, czytali je dzieciom oraz wspólnie je komentowali. Zorganizowałyśmy cieszący się dużą popularnością plebiscyt na najzabawniejsze powiedzenie "misia o bardzo małym rozumku". Zwyciężyła myśl: "Miś, który nie uprawia Ćwiczeń Gimnastycznych na Schudnięcie, nie schudnie. Miś, który je uprawia, też nie schudnie".

  Pierwszy dzień rozpoczęłyśmy od spotkania z bohaterami bajki. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5, poprzebierane za postacie ze Stumilowego Lasu przedstawiły pierwszą przygodę z książki A.A. Milne'a "Chatka Puchatka".

  Dzieci podczas zajęć dowiedziały się o historii powstania książki i o jej autorze.

  W czasie zajęć plastycznych dzieci wykonywały różnymi technikami (kredkami świecowymi, malowanie farbami, wylepianki, wydzieranki, collage) ilustracje przedstawiające głównego bohatera i jego przyjaciół. Wkrótce nasz Stumilowy Las został zapełniony postaciami z bajki.

  W ramach umuzykalnienia wszystkie dzieci uczyły się piosenki..., która na ten tydzień stała się nieoficjalnym hymnem przedszkola. Piosenka rozbrzmiewała w każdym zakątku naszego Stumilowego Lasu.

  Każdego dnia nauczycielki czytały dzieciom fragmenty książek A.A. Milne'a "Kubuś Puchatek" i "Chatka Puchatka".

  W naszym przedsięwzięciu brała udział również kuchnia, serwując dzieciom "małe conieco" uwzględniając w jadłospisie specjały uwielbiane przez Kubusia.

  We wszystkich zabawach utrwalałyśmy znajomość przygód Puchatka i jego przyjaciół. Układaliśmy puzzle, rozsypanki wyrazowe, krzyżówki, odgadywaliśmy chmurki (zgadnij, kto to powiedział?), rozwiązywaliśmy zagadki, oglądaliśmy filmy na kasetach video. Ukoronowaniem naszych tygodniowych działań był konkurs wiedzy z nagrodami, dotyczącymi znajomości postaci, przygód, powiedzonek bohaterów z bajki. W konkursie uczestniczyły dzieci z najstarszej grupy wraz z rodzicami, którzy aktywnie wspomagali i dopingowali swoje dzieci, a także brali udział w konkurencji: lepienie z plasteliny postaci z "Kubusia Puchatka". Z prac biorących udział w konkursie urządziliśmy wystawę. Nagrodami były naklejki, obrazki, stempelki ilustrujące postacie z bajki. Całe przedsięwzięcie zakończył wspólny posiłek, na który kuchnia zaserwowała dla dzieci i ich rodziców "małe conieco".

  Tydzień intensywnych zajęć, spotkań z dziećmi ze szkoły podstawowej, wspólnych zabaw a rodzicami i opiekunami wywarł ogromny wpływ na dzieci, które długo wspominały przygody ze Stumilowego Lasu, Spełnił również wszystkie pokładane w nim oczekiwania oraz pozwolił zrealizować założone cele.

  Co najważniejsze wzrosło czytelnictwo, co wyraźnie można zaobserwować po ruchu w przedszkolnej bibliotece, a dzieci coraz częściej wspominają o czytanych im przez rodziców lub dziadków bajkach.

  Aleksandra Leśniak
  Elżbieta Madeja
  Przedszkole nr 21 w Chorzowie


 • Zaświadczenie online  numer online: 33 gości

  reklama