Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
1950
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Epoka napoleońska a sprawa żarsko-kunicka

W 1813 r. na południu Wysoczyzny Żarskiej, na terenie obecnych Kunic, na wysokości dzisiejszego cmentarza komunalnego, francuska artyleria ustawiła działa skierowane na południowy-wschód. To z tej strony spodziewano się nadejścia Prusaków i Rosjan.

Dlaczego w Kunicach?

Otóż w czerwcu 1812 r. około 400 tys. sprzymierzonych pod wodzą Napoleona Francuzów, Niemców, Polaków i Włochów przekroczyło granicę rosyjską. Car Aleksander I dowiadując się o napadzie oświadczył: "że gotów raczej cofnąć się do najdalszych zakątków imperium - na Kamczatkę - a nie złoży oręża, dopóki choć jeden żołnierz nieprzyjacielski pozostanie na rosyjskiej ziemi."

We wrześniu Napoleon wkroczył do Moskwy, zamiast spodziewanego pokoju zastał miasto opuszczone i ogarnięte pożarem. Trzy tygodnie później szarpana przez Rosjan armia Napoleona była w odwrocie. Wojsko napoleońskie topniało.


REKLAMA

W styczniu 1813 r. Rosjanie przeprawili się przez Wisłę, natomiast w marcu kozackie patrole pojawiły się nad Odrą.

Bliskość nieprzyjaciół wywołała niepokój w Żarach. Obawiano się kradzieży, pożarów.

W czerwcu 1813 r. na Łużyce wkroczył marszałek Victor ze swoimi wojskami. Jednakże Victor w lipcu otrzymał od Napoleona rozkaz zajęcia rubieży między Żarami, Lubskiem i Gubinem. Do starcia z Prusakami i Rosjanami doszło nad rzeką Kaczawą. Niestety klęska Francuzów była całkowita. Rosjanie zajęli Żagań. W każdej chwili Żary spodziewały się nadejścia kozaków. Wtedy zapadła decyzja o umieszczeniu na południu Kunic dział na wzgórzach, które ogniem mogłyby opóźnić marsz Rosjan...

Do wielkiej bitwy jednak nie doszło. Kozacy doskonale rozpoznali teren, dlatego obeszli zastawioną zasadzkę i skierowali się na Mużaków.

Po dziś dzień sztucznie wzniesione wały artyleryjski na południe od kunickiego kościoła, nazywane są Napoleons Schanzen. Pojęcie to spotykamy również na istniejących jeszcze dziewiętnastowiecznych mapach.

Arkadiusz Daniel Prokopowicz


Zaświadczenie onlinenumer online: 235 gości

reklama