Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
1818
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Nauczanie słownictwa w szkole podstawowej

Słownictwo odgrywa znaczącą rolę w nauczaniu języków obcych. Rozróżnia się otwartą grupę wyrazów związanych z treścią oraz zamkniętą grupę dotyczącą wyrazów strukturalnych. Do pierwszej z nich należą rzeczowniki , czasowniki oraz przymiotniki, które ulegają ciągłemu rozwojowi i tworzą nowe wyrazy odpowiadające potrzebom komunikacji. Do drugiej grupy natomiast zalicza się zaimki, przyimki, rodzajniki, których liczba jest ograniczona i nie ulega powiększeniu poprzez powstanie nowych grup wyrazowych.

Jeśli uczący się nie posiada odpowiedniego zasobu słówek, nie jest w stanie komunikować się z obcokrajowcami.
Ważnym jest odpowiednia postawa nauczyciela, który pełni rolę doradcy i osoby pomagającej i wspierającej tok nauki. Powinien pokazać uczniowi, jak należy ćwiczyć, powtarzać i utrwalać nowe słownictwo. Nie wystarczy jednak tylko samo przekazanie teoretycznej wiedzy na temat strategii uczenia się, lecz wprowadzenie i wytłumaczenie danych technik podczas zajęć i zwrócenie uwagi, kiedy i w jaki sposób można je używać. Odpowiednie przygotowanie materiału, który ściśle wiąże się z potrzebami i zainteresowaniami uczniów oraz ciekawy sposób przeprowadzenia zajęć znacznie motywuje dzieci do pracy, a tym samym prowadzi do efektywniejszego zwiększania zasobu słownictwa.

Naukę słówek prowadzi się w trzech głównych etapach:

 • wprowadzenie nowego słownictwa
 • utrwalenie nowych wyrazów
 • powtarzanie i utrwalanie słówek wcześniej poznanych.

  Istotnym przy wprowadzaniu słówek jest, aby pobudzić jak najwięcej zmysłów : wzrok, słuch, dotyk, smak. Oznacza to, że należy łączyć obrazowe przedstawienie wyrazu wraz z językowymi objaśnieniami już podczas lekcji dla osób początkujących. Przy tym ważnym jest, aby dany wyraz zaprezentować w kontekście zdaniowym, a nie w izolacji.

  (...)


  REKLAMA

  Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

  Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
  i naciśnij > > >

  UWAGA:
  Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

  Paulina Paterczyk
  Szkoła Podstawowa nr 77 w Poznaniu


 • Zaświadczenie online  numer online: 58 gości

  reklama