Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
1793
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

"Jeden - co zna Prawdę". San w literaturze.

Tekst niniejszy nie jest w żadnej mierze artykułem monograficznym czy historyczno-literackim spojrzeniem na temat obecności Sanu w literaturze. To raczej próba uporządkowania i zaprezentowania kilkunastu różnorodnych sposobów ujęcia, tego, jakże interesującego motywu, w twórczości pisarzy związanych z grodem Grzegorza(1).

Na początek sięgnijmy pamięcią do wieku XIX. Po badaniach prowadzonych przez Oskara Kolberga wzrosło zainteresowanie Bieszczadami i Ziemia Sanocką. Bywali tu i tworzyli znamienici przedstawiciele polskiej literatury.

Piewca "ziemi naszej", geograf, a przede wszystkim znany i ceniony poeta i prozaik - Wincenty Pol należał do grona serdecznych przyjaciół właściciela Posady Leskiej i mecenasa artystów hrabiego Xawerego Krasickiego. Opieka starego wielbiciela sztuki, który "wypuścił" Polowi w dzierżawę Kalnicę, dała mu okazję do bliskiego poznania Bieszczadów i kontaktów z zamieszkującą je ludnością. Gospodarowanie tu było najszczęśliwszym i zarazem jednym z najbardziej płodnych okresów w życiu autora Mohorta(2). Wśród licznych elementów bieszczadzkiego krajobrazu opisywanych przez Pola nie zabrakło miejsca dla Sanu.

(...)

1 - Skupiam się tu jedynie na twórcach żyjących i piszących w Sanoku lub związanych z tym miastem (zaprezentowanych w pracy Życie literackie Sanoka w latach 1946-2000 [na tle tradycji i dorobku czasów wcześniejszych]). Cytat w tytule artykułu pochodzi z wiersza Jana Szelca Sianki, z tomu Próg domu (2000).
2 - Powstały tu m.in. Obrazy z życia i natury, pierwsza część Obrazów z podróży, a natchnieniem do napisania poematu o czujnym rycerzu kresowym - Mohorta - były gawędy hrabiego Krasickiego.


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Bartłomiej Zajdel
Zespół Szkół w Grabownicy Starzeńskiej


Zaświadczenie onlinenumer online: 283 gości

reklama