Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
1782
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Janusz Szuber - Ryszard Schramm, czyli poetycki dialog AD 2000

Wydawałoby się, że rozmowa to bardzo krótka, może niepełna, urwana w pół słowa. Jedynie dwa, przytoczone poniżej, wiersze. A i partnerzy, uczestnicy dialogu jakby odlegli, na pierwszy rzut oka obcy sobie.
Jednym z nich jest, urodzony w 1920 roku w Poznaniu, Ryszard Wiktor Schramm, twórca biochemii w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, z zamiłowania taternik i alpinista, uczestnik wypraw wysokogórskich w Europie, Azji, Afryce, na Spitsbergen, autor książkowych relacji z owych ekspedycji (Dwa długie dni, Życiorys tatrzański, Moje góry-moje wyprawy). Członek Polskiego Związku Alpinizmu, Klubu Wysokogórskiego, Explorer's Club, National Geographic Society i wielu innych krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych i eksploratorskich.
Interlokutor prof. Schramma to, urodzony w 1948 roku, sanoczanin Janusz Szuber, poeta i eseista, autor dwunastu tomów wierszy oraz licznych tekstów krytycznych. Członek PEN-Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, od lat poruszający się na wózku inwalidzkim.

Po tym pobieżnym przedstawieniu sylwetek dwóch interesujących nas twórców, odnosimy wrażenie, że więcej ich dzieli niż łączy. Wiek (a raczej różnica wieku - 28 lat), uprawiane profesje, życiorysy... Gdzie zatem tkwią punkty wspólne, gdzie szukać płaszczyzny porozumienia, na której dokonuje się wymiana myśli i uczuć? Odpowiedź jest jedna: to umiłowanie rodzinnej ziemi, sanocczyzny, owa Szuberowa tutejszość, która każe

Nad ocalałymi księgami parafialnymi usiąść,
Z księżych zapisków sagi rodzinne wysnuwać,
Potargane na powrót w supły wiązać.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Bartłomiej Zajdel
Zespół Szkół w Grabownicy Starzeńskiej


Zaświadczenie onlinenumer online: 252 gości

reklama