Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
1777
rok szkolny
2005/2006

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Program szkolenia z zakresu elementów ratownictwa przedmedycznego - udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, w przypadku zagrożenia życia i zdrowia

Propozycja programu przewidzianego dla uczniów szkoły gimnazjalnej na trzy lata edukacyjne.

Program szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy opracowany został z myślą o młodzieży gimnazjalnej. Ta grupa wiekowa niebawem wkroczy w dorosłe życie, kiedy to napotkać może na sytuacje, w których potrzebna będzie znajomość podstaw w udzielaniu pomocy drugiemu. Niezmiernie ważne znaczenie w ratowaniu poszkodowanych mają właśnie osoby przygodne. Często o dalszych losach decydują pierwsze minuty pomocy. Warto wiec znać podstawowe zasady działania podczas wypadków, na które napotykamy w życiu codziennym - tak, aby pomagać a nie szkodzić.

Pierwsza pomoc przedmedyczna służy ratowaniu zagrożonego życia. Podstawę do działania stanowi niezbędna wiedza medyczna i ćwiczenia praktyczne. W celu dobrego przekazania wiedzy i podejmowania działań praktycznych należy wdrożyć już młodzież szkolną. Stopniowo poznawać ona będzie tajniki wiedzy przedmedycznej, zrozumie potrzebę pomocy potrzebującym, kształtować opanowanie w działaniu.

Program ten ma za zadanie przygotować nastolatka do podejmowania właściwego sposobu pomocy potrzebującym, jak i rozbudzić zainteresowania podstawową wiedzą medyczną. Zadania i formy realizacji zostały tak dobrane, aby mogły stanowić uzupełnienie treści programowych z biologii.

Zajęcia z tego programu mają uwrażliwić młodego człowieka na krzywdę ludzką i potrzebę niesienia pomocy. Mają również wyrobić umiejętność kontrolowania emocji, nie wpadania w panikę oraz unikania pochopnych działań, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie stanu poszkodowanego oraz stanowić zagrożenie dla ratującego.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

mgr Ewa Wieczorek
Gimnazjum w Przysietnicy


Zaświadczenie onlinenumer online: 130 gości

reklama