Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
1402
rok szkolny
2004/2005

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Piłka siatkowa - arkusz liczący

Często zdarza się, że w turniejach, bądź ligach piłki siatkowej o miejscach końcowych decyduje różnica setów, bądź nawet różnica małych punktów. Wychodząc naprzeciw temu problemowi ułożyłem arkusz kalkulacyjny w Excelu, który w łatwy sposób pozwala sprostać temu zadaniu.

Używając tego arkusza w prosty i przejrzysty sposób można określić kolejność miejsc zajmowanych przez drużyny, oraz wydrukować tabelę z wynikami końcowymi.

W arkuszu, w miejscu przeznaczonym do wpisania nazw drużyn wpisane są litery A, B, C, D, E i F. Miejsca wpisania liter nie są przypadkowe, aby arkusz funkcjonował poprawnie konieczne jest przestrzeganie tego układu. Przed rozpoczęciem rozgrywek należy wylosować literę dla każdej drużyny, to losowanie będzie jednocześnie losowaniem kolejności odbywania się meczy.

Arkusz liczący stworzony przeze mnie przewidziany jest na sześć drużyn (akurat tyle drużyn startowało w lidze, na potrzeby której stworzyłem ten arkusz) i składa się z dwóch rund (runda I - arkusz 1, runda II - arkusz 2 i suma - arkusz 3). Jeżeli w rozgrywkach startuje mniejsza ilość drużyn wystarczy jednej z liter nie rozlosowywać. W przypadku większej ilości zespołów konieczne jest rozbudowanie tabeli, co już wymaga pewnej znajomości programu Excel. Analizując jednak sposób postępowania zaproponowany przeze mnie, przy odrobinie wysiłku nie jest to takie trudne.

Wpisywanie wyników i obsługa arkusza nie powinna nikomu sprawić trudności. Mam nadzieję, że arkusz będzie pomocny przy organizacji rozgrywek piłki siatkowej.


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

mgr Dariusz Mieszkowski


Zaświadczenie onlinenumer online: 123 gości

reklama