Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
1400
rok szkolny
2004/2005

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Techniki plastyczne w młodszym wieku szkolnym

Zadaniem nauczycieli i rodziców dzieci w młodszym wieku szkolnym jest rozwijanie wszelkich zdolności dziecka, dzięki czemu kształtuje ono swą osobowość i zwiększa szanse swojego powodzenia w szkole i w życiu.
Jedną z najczęściej wykorzystywanych dziedzin są sztuki plastyczne. Pasują one znakomicie do procesu kształtowania osobowości i postawy otwarcia na świat. Sztuka to niezbędny element pełnego i twórczego życia człowieka Tak jak ciało nie może istnieć bez wody, tak dusza ludzka nie może istnieć bez takich wartości jak: piękno, dobro, miłość i prawda. Przeżywanie i rozumienie tych wartości stanowi o bogatej, wrażliwej i świadomej osobowości ludzkiej. Droga do ich poznania prowadzi poprzez własne doświadczenia, umiejętności, rozumienie rzeczy i zjawisk w życiu człowieka. Sztuki plastyczne umożliwiają właśnie zdobycie tych umiejętności małemu dziecku, ponieważ malarstwo, rysunek modelowanie wypływają ze spontanicznej potrzeby dziecka.

ODBIJANKA MOZAIKOWA
Ziemniak, plastelinę lub gumkę do ścierania, nóż, farby plakatowe, pędzel, papier z bloku technicznego
Wykonujemy stemple z ziemniaka lub gumki w dowolnym kształcie. Farbę plakatową rozprowadzamy pędzlem na palecie. Będzie służyła do stemplowania tak jak poduszka z tuszem. Nabieramy na stempel niewielką ilość farby i odbijamy wielokrotnie na papierze dowolne kompozycje.

PIECZĄTKI Z ZIEMNIAKA
Kilka ziemniaków, nóż, farby plakatowe, papier rysunkowy
Foremki do wycinania ciastek, pędzel
Ziemniaka kroimy na pół. Na każdej połówce układamy foremkę do ciasteczek i wciskamy ją głęboko. Małym nożykiem ścinamy brzegi zewnętrzne i wyciągamy foremkę. Stempel gotowy. Teraz malujemy stempel farbą i dociskamy do kartki papieru wzór według własnego pomysłu.

ZIARENKOWE WYSYPYWANKI
Tektura, klej płynny, drobne nasiona, kasza, makaron. Na małym kawałku tektury narysuj ołówkiem zwierzątko. Część rysunku pomaluj klejem płynnym i nasyp grubą warstwę nasion. Przyciskamy lekko palcami i po chwili strzepujemy nadmiar na gazetę lub do miski.


REKLAMA

ZIARENKOWE UKŁADANKI
Tektura, plastelina, butelka, duże nasiona, pestki, nóż i patyczek
Tekturę oklejamy plasteliną o grubości pół centymetra. Wałkujemy butelką aby wygładzić powierzchnie. Zaznaczamy na plastelinowym tle wzór i rozpoczynamy nakładanie nasion i pestek, dociskając je palcem do powierzchni. Naklejony z tyłu wieszak z tasiemki umożliwi powieszenie obrazka na ścianie.

ZMYWALNE OBRAZKI
Papier z bloku technicznego, kolorowe tusze kreślarskie, pędzel szczeciniak, klej płynny i klej gęsty, patyk, czarny tusz kreślarski i miękki szeroki pędzel
Szkicujemy na kartce to co chcemy przedstawić na obrazku. Zaczynając od barw jasnych, stopniowo wprowadzając barwy ciemniejsze, kolorujemy tuszem rysunek (nie używamy tuszu czarnego).Nanosimy dwa rodzaje kleju. Kolorowe elementy, których linie mają być poszarpane, pokrywamy grubo gęstym klejem. Klej płynny nanosimy na fragmenty o liniach miękkich i łagodnych. Gdy klej wyschnie, całą powierzchnię malujemy czarnym tuszem. Rozprowadzamy miękkim szerokim pędzlem, nie wcierając mocno w papier i nie wracając do malowanych miejsc. Kiedy tusz wyschnie, spłucz obrazek pod bieżącą wodą. Podczas spłukiwania można ostrożnie przecierać powierzchnię obrazka miękkim pędzlem. Woda rozpuszczając klej, spowoduje odpryskiwanie tuszu. W miejscach, które były pokryte klejem, ukaże się kolorowy rysunek.

FARBA I KREDKI
Kredki świecowe, duży miękki pędzel, farby akwarelowe, kartka papieru
Rysujemy obrazek kredkami świecowymi, mocno przyciskając je do powierzchni kartki. Miejsca które mają pozostać białe malujemy białą kredką świecową lub zwykłą świecą. Dużym pędzlem i farbą akwarelową pokrywamy całą powierzchnię obrazka. Nadmiar farby odsączamy chusteczką higieniczną. Najlepsze efekty uzyskamy ,malując kredkami w kolorach żółtym pomarańczowym, czerwonym, jasnozielonym , jasnoniebieskim i dając fioletowogranatowe tło.

MALOWANIE WATĄ
Papier z bloku technicznego, flamaster, nożyczki, świecę, watę, farby akwarelowe
Flamastrem malujemy wzór i wycinamy go nożyczkami. Szablon nacieramy świecą aby nie nasiąkał wodą. Kładziemy szablon na kartce białego papieru i przypinamy spinaczem. Do malowania przygotowujemy kilka tamponów z waty lub kawałków gąbki , dla każdego koloru oddzielnie. Tampon moczymy w wodzie a następnie w farbie i lekko uderzaj w papier widoczny w wyciętych okienkach szablonu. Zdejmując szablon podnosimy go do góry i czyścimy czystą wilgotną watą, żeby przy ponownym użyciu nie brudził papieru.

FARBY Z PASTĄ
Tektura, pędzle szczeciniaki, talerzyk, farby akwarelowe, pasta do zębów
Na talerzyk wyciskamy trochę pasty do zębów. Kilkoma kroplami wody nasączamy wszystkie kolory farb i po chwili, gdy rozmiękną, szczeliniakiem nabieramy farbę w dowolnym kolorze. Przenosimy ją na talerzyk i mieszamy z pasta do zębów. Powstanie gęsta i rozbielona pasta kryjąca. Po wyschnięciu gruba warstwa farby staje się krucha. Można ja wzmocnić spryskując lakierem do włosów.

WYDRAPYWANKA KOLOROWA
Papier z bloku technicznego, czarny tusz, farby akwarelowe, świeca szpilka lub gwóźdź.
Kartkę pokrywamy farbami w pasy, koła, zależnie od kompozycji. Po wyschnięciu całą kartkę przecieramy świecą bardzo dokładnie. Po tym zabiegu całą powierzchnię pokrywamy tuszem. Tę czynność należy wykonywać tak długo Az cała powierzchnia stanie się czarna. Na wyschniętym papierze wydrapujemy linie szpilką. Po usunięciu świecy i tuszu ukażą się kolorowe linie zamalowanego akwarelą papieru.

WYDZIERANKA OBRAZKOWA
Papier kolorowy, kartka papieru białego, klej z mąki
Z kolorowego papieru wyrywamy potrzebne formy i naklejamy na kartkę białego papieru pomalowanego klejem z mąki.
Klej: mąka pszenna, żytnia lub kartoflowa rozprowadzamy zimną wodą następnie zalewamy wrzątkiem i podgrzewamy mieszając.
Do przygotowanego w ten sposób kleju możemy dodać farbę (stosunek farby do kleju 1:2), całość dokładnie wymieszać. Gdy farba jest za gęsta, można dodać wodę.

MASA SOLNA
2 szklanki wody, 1 szklanka soli miałkiej, 1 łyżka kleju do tapet (może być bez kleju), 1 szklanka wody (gorącej).
Po wymieszaniu suchych składników, dodaje się niepełną szklankę gorącej wody i ugniata na pulchne ciasto. Aby masa nie wyschła można włożyć ją do woreczka z folii. Z masy można wykonywać płaskorzeźby lub tworzyć wzory przestrzenne.

FARBA MYDLANA
Kostka szarego mydła lub płatki mydlane (mydło ścieramy na tarce) zalewamy wrzątkiem i miksujemy. Do mydlanej "sztywnej" piany dodajemy farby w różnych potrzebnych kolorach. Farby mogą być plakatowe gdy nie ma takich mogą też być inne np.: akwarele (dłużej się rozpuszczają). Farby mydlanej jest dużo i nie trzeba jej oszczędzać, można malować duże powierzchnie. Dzieci mogą malować rękami, watą, dużymi pędzlami.

Jolanta Dłużniewska


Zaświadczenie onlinenumer online: 69 gości

reklama