Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
13623
rok szkolny
2018/2019

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Piosenki, gry i zabawy językowe na lekcjach języka niemieckiego

Pomysł na niniejszą innowację powstał w wyniku mojej dotychczasowej pracy jako nauczyciel języka niemieckiego. Z moich doświadczeń wynika, że uczniowie, szkoły podstawowej (kl. 4-6), z przyjemnością uczą się piosenek i wierszy w języku obcym, a także bardzo chętnie uczestniczą w różnych grach językowych (rozwiązują krzyżówki, grają w gry planszowe, memory, domino itd.).

Z moich obserwacji wynika, że wprowadzone na lekcji języka niemieckiego powyższe elementy znacznie uatrakcyjniają proces uczenia, przyspieszają zapamiętywanie nowych słówek oraz struktur gramatycznych, motywują uczniów do pracy. Dzięki zastosowaniu piosenki, wiersza, gry czy zabawy językowej uczniowie niejako przy okazji przyswajają materiał leksykalny i gramatyczny.


REKLAMA

Bardzo pozytywne doświadczenia w tym względzie miałam również w roku szkolnym 2016/2017 z uczniami klas 4 SP 357 w Warszawie.

Do napisania programu zachęciło mnie też doświadczenie i sukces prekursorów wprowadzenia tekstów piosenek do nauki języka obcego. Chciałabym wspomnieć tu o profesorze Leonie Leszku Szkutniku, który napisał kiedyś podręcznik "Lyrics" oparty na tekstach piosenek.

O skuteczności nauczania języka obcego decyduje w znacznym stopniu motywacja do nauki. Jestem przekonana, że wykorzystanie lubianych przez uczniów form pracy - z piosenką, wierszem, gry i zabawy językowe, sprawią im przyjemność oraz pobudzą ich ciekawość.

Wprowadzenie piosenek i wierszy do nauki języka obcego ma też tę zaletę, że wykorzystujemy w nich technikę rymu i rytmu, co znacznie ułatwia zapamiętywanie słownictwa.

Powyższe obserwacje zachęciły mnie do stworzenia autorskiego programu do nauki języka niemieckiego dla uczniów klas 6, w którym wykorzystuję piosenki i wiersze, a także gry i zabawy językowe w nauce języka niemieckiego.

Jestem przekonana, że zaproponowany przeze mnie program jest atrakcyjny i spotka się wśród uczniów z pozytywnym przyjęciem, a także, że przysłuży się do dobrego opanowania przez nich struktur leksykalnych i gramatycznych przewidzianych w tym programie.

Publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP)
Program do kompresji dostępny w Pomocy

Anna Krzesak


Zaświadczenie onlinenumer online: 61 gości

reklama