Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
13511
rok szkolny
2018/2019

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Aby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć

Dzieciństwo to okres w życiu człowieka, w którym kształtują się jego postawy determinujące aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Na kształtowanie postaw wpływa wiele czynników: rodzina, rówieśnicy, środki masowego przekazu, nauczyciele. Uważa się jednak, że decydującą rolę w podnoszeniu świadomości zdrowotnej odgrywa szkoła (przedszkole) i nauczyciel. Dzieci przedszkolne nie mają jeszcze wykształconych nawyków higienicznych i stereotypów postępowania, dlatego też łatwo można wykształcić w nich trwałe pozytywne nawyki i postawy. Utrwalone przyzwyczajenia mogą decydować o ich późniejszym stylu życia. Dlatego też edukację zdrowotną należy rozpoczynać jak najwcześniej. Raport Ministra Zdrowia oparty na przeprowadzonych w ramach programu "Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej", wskazuje na poważny problem próchnicy wśród małoletniej populacji Polaków. Statystyki są alarmujące, gdyż niecałe 80% dzieci 5 letnich zmaga się z problemem próchnicy.

Podniesienie poziomu świadomości w zakresie promowania zdrowia stanowi jeden z kluczowych celów jakie powinien stawiać wychowankom nauczyciel. Przedszkole ma ogromny wpływ na kształtowanie się postaw prozdrowotnych. Dlatego niezmiernie ważne jest to, co oferuje dziecku w zakresie edukacji zdrowotnej.

(...)


REKLAMA

Pełna publikacja zawierająca również kartę obserwacji dziecka oraz ankietę dla rodziców do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP)
Program do kompresji dostępny w Pomocy

Marta Muszyńska


Zaświadczenie onlinenumer online: 86 gości

reklama