Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
1342
rok szkolny
2004/2005

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Ćwiczenia siłowe polegające na pokonywaniu ciężaru własnego ciała

Obserwuje się obecnie, zwłaszcza wśród chłopców modę na atletyczną sylwetkę. Wielu młodych ludzi uczęszcza na do klubów fitness oraz siłowni i zanim jeszcze rozpoczną trening już pytają o środki "wspomagające", które w błyskawicznym tempie pomogą osiągnąć wymarzony efekt - "wielkie ciało".

Wiele już razy udowadniano, że stosowanie środków dopingujących przynosi więcej szkód niż korzyści, dlatego też wszystkie międzynarodowe organizacje sportowe sprawę "dopingu" traktują bardzo poważnie. Niestety, nie do wszystkich te argumenty trafiają. W dalszym ciągu rośnie popyt na tego typu farmaceutyki, siłownie są oblegane przez młodych ludzi i bez kontroli czynią sobie krzywdę ciężko pracując na przyrost mięśni, co przecież nie ma nic wspólnego z szeroko rozumianą sprawnością fizyczną, a przede wszystkim ze zdrowiem.

Na sprawność fizyczną składają się harmonijnie rozwinięte wszystkie cechy motoryczne: siła, szybkość, skoczność, gibkość, zwinność, wytrzymałość. Kształtowanie tylko jednej z nich zaburza poziom pozostałych. Nie oznacza to oczywiście, że należy zrezygnować z ćwiczeń siłowych, wręcz przeciwnie należy je stosować, ale należy zachować umiar a przede wszystkim rozsądek.


REKLAMA

Wykonywaniu jakiegokolwiek, nawet najprostszego ruchu towarzyszy siła wyzwalana dzięki swoistej pracy mięśni, powodującej ich skurcz, rozciągnięcie lub napięcie. Charakter pracy mięśni uzależniony będzie w dużym stopniu od oporów, jakie będą one zmuszone pokonać. Opory te mogą być bardzo duże, duże, średnie lub małe. Niejednokrotnie przy bardzo dużych obciążeniach mięśnie nie są w stanie kurczyć się ani rozciągnąć. Występuje wówczas tak zwana praca izometryczna, podczas której mięśnie trwają przez jakiś czas w maksymalnym napięciu.

Ćwiczenia takie sprzyjają wprawdzie rozwijaniu siły, lecz nie powinno się ich stosować zbyt często z uwagi na duże przeciążenie układu krążeniowo - oddechowego (praca w bezdechu), jak również mogące powstawać (w wyniku braku ruchu) zaburzenia w koordynacji ruchowej. O wiele korzystniejsze są ćwiczenia dynamiczne, wykonywane w ruchu ze średnim lub mały obciążeniem. Oddziaływają one nie tylko na rozwój masy mięśniowej i siły, lecz również w sposób pośredni na rozwój innych cech motorycznych oraz wydolność układu krążeniowo - oddechowego. Ćwiczenia wykonywane ze średnim i małym obciążeniem w szybkim tempie lub w dłuższej jednostce czasu zaliczamy do grupy ćwiczeń ogólnorozwojowych.

Powszechnie panujący pogląd, że siłę mięśni można rozwijać tylko przy pomocy specjalnie skonstruowanych do tego celu przyborów i przyrządów jest błędny. Do bardzo dobrych i skutecznych ćwiczeń prowadzących do podniesienia na wyższy poziom siły wszystkich podstawowych grup mięśniowych zaliczyć należy ćwiczenia polegające na pokonywaniu oporu i ciężaru własnego ciała.

Podczas prowadzenia zajęć o akcencie siłowym należy dobierać takie obciążenia, aby ćwiczący mógł wykonywać ruch różnym tempie - od wolnego do bardzo szybkiego.

Poniżej załączam przykłady ćwiczeń, które mogą być pomocne zarówno nauczycielom wychowania fizycznego w doborze ćwiczeń do różnych typów lekcji, jak również wszystkim młodym ludziom, którzy chcą podnieść swoją sprawność fizyczną i osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Bogusław Trojanowski
Zespół Szkół Zawodowych w Piszu


Zaświadczenie onlinenumer online: 200 gości

reklama