Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
13313
rok szkolny
2018/2019

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Analiza bajki terapeutycznej "Lisek Łakomczuszek"

Analiza bajki terapeutycznej Lisek Łakomczuszek
Maria Molicka, Bajki terapeutyczne dla dzieci, Poznań 1999, str. 91-97

Głównym tematem bajki terapeutycznej "Lisek Łakomczuszek" jest lęk przed wyśmianiem, kompromitacją, ale również osamotnieniem. Wszystko to mogło zostać spowodowane łakomstwem liska, które przejawiło się w tym, że zjadł cały prezent dla swoje przyjaciela zajączka. W bajce ukazane są losy liska, który z początku próbuje, a następnie zjada wszystkie smakołyki z prezentu, jednak pod koniec otrzymuje pomoc od wiewiórki i dokonują się w nim zmiany.

Fumcio wybiera się z koszykiem pełnym pyszności przygotowanych przez mamę na przyjęcie imieninowe przyjaciela zajączka. Mimo tego, że rano zjadł wyśmienite śniadanie przygotowane przez swoją mamę, nie może się oprzeć pokusie i próbuje wszystkich smakołyków znajdujących się w koszyczku. Nie chce bowiem sprawić przyjacielowi przykrości i dać mu zepsutego jedzenia. Jednak po spróbowaniu, tłumaczy sobie, że każda kolejna rzecz, również może być nieświeża. Doprowadza to do tego, że lisek zjada całą zawartość koszyczka. Jest załamany faktem, że nie ma co dać przyjacielowi w prezencie. Czuje się źle, płacze i nie wie co ma zrobić. Wówczas pojawiła się wiewiórka, która usłyszała jego lamenty. Kiedy Fumcio wytłumaczył jej powód swojego smutku, ta postanawia pomóc. Tłumaczy, że kłamstwem nic nie załatwi, a prawda szybko wyjdzie na jaw. Pomaga liskowi uwierzyć w swoje możliwości i proponuje mu pracę, gdzie zapłatą będą orzechy, które może podarować przyjacielowi jako prezent. Rozradowany Fumcio zgadza się, ale niechętnie na pomoc, bowiem jest przejedzony i zmęczony. Pomaga wiewiórce szukać jej orzechów i po godzinie pracy, wielu znalezionych kryjówkach, dostaje swoją zapłatę. Jest niezmiernie zadowolony z tego, że ma prezent dla swojego przyjaciela i nie pójdzie na przyjęcie z pustą ręką. Nie przejmuje się tym, że minął go podwieczorek. Jest szczęśliwy z tego, że udało mu się z pomocą wiewiórki, rozwiązać problem. Zachodzi w nim wielka zmiana i wie, że kiedy wytłumaczy swoje późne przybycie, wszyscy go zrozumieją i dostrzegą zmianę, która zaszła w jego zachowaniu.


REKLAMA

Głównym bohaterem bajki jest lisek Fumcio, który złamał nakazy swojej mamy i teraz boi się, że zostanie wyśmiany i opuszczony przez swojego przyjaciela, oraz mamę. Ze wstydu Fumcio boi się wrócić do domu. Jest przestraszony faktem, że zawiódł mamę i z tego powodu, będzie ona smutna. Czuje, że znalazł się w patowej sytuacji, z której nie ma wyjścia. Zastanawia się, czy kłamstwo nie jest dobrym rozwiązaniem problemów, jednak po rozmowie z wiewiórką, ten pomysł zostaje obalony.

Lisek nie umiał oprzeć się pokusie zjedzenia smakołyków, które niósł jako prezent imieninowy. Miał dobre zamiary, i starał się wmówić sobie, że robi dobrze, jednak koniec-końców, nie umiał oprzeć się chęci spróbowania, czy dane smakołyki nadają się do zjedzenia. Nie chciał bowiem sprawić przykrości swojemu przyjacielowi, gdyby okazało się, że wszystko jest niesmaczne. Wyszło na jaw jego łakomstwo, które nie pozwoliło mu zaprzestać jedzenia. Po zjedzeniu wszystkich przysmaków, które przygotowała jego mama, był załamany. Bał się reakcji zajączka oraz swojej mamy. Nie umiał poradzić sobie z tym lękiem. Jednak po spotkaniu z wiewiórką, która zapłaciła mu za jego ciężką pracę i pomogła znaleźć rozwiązanie tej sytuacji, czuł się bardzo zadowolony, uwierzył w swoje możliwości. Wiedział, że nie może kłamać, tylko musi powiedzieć prawdę. Wie, że wszyscy zrozumieją jego zachowanie oraz docenią zmianę, która w nim zaszła.

Lisek nie umie poradzić sobie ze swoim obżarstwem. Chce być dobrym przyjacielem, jednak bez pomocy i opieki mamy, nie jest w stanie zapanować nad łakomstwem. Boi się reakcji przyjaciela na swoje objadanie się. Lęka się samotności oraz utraty bliskich.


REKLAMA

Kolejnym bohaterem bajki jest wiewiórka, którą spotkał Fumcio po zjedzeniu smakołyków. Wiewiórka pojawia się wtedy, kiedy słyszy płacz załamanego liska. Wiewiórka chce pomóc mu wyjść z tej sytuacji i odradza mu pomysł z kłamstwem, gdyż mogłoby to wyjść szybko na jaw, a wtedy lisek byłby również kłamczuchem. Zastanawia się nad rozwiązaniem problemu liska. Wymyśla sposób, by Fumcio dotarł z drobnym prezentem dla przyjaciela, ale również nie musiał kłamać i przyznał się do błędu. Lisek pomaga wiewiórce znaleźć jej kryjówki z zapasami orzechów. Wiewiórka nagradza go garścią orzechów za ciężką pracę. Dzięki temu Fumcio jest zadowolony z samego siebie i czuje wsparcie ze strony pomocnej wiewiórki.

 • Jednym z uczuć jest smutek, kiedy Fumcio dostrzega, że nie ma już żadnego prezentu dla swojego przyjaciela. Uświadamia sobie, że to jego wina, gdyż zjadł wszystko z koszyczka. Jest smutny, że zawiódł swoją mamę i przyjaciela zajączka. Nie wie co ma z tym zrobić i nie umie sobie poradzić z tym uczuciem. Jest przerażony i zlękniony samym faktem, że mimo zakazu mamy, zjadł wszystko z koszyczka. Dochodzi do niego to, że jest łasuchem i nie umie oprzeć się pokusie.
 • Następnym z uczuć jest zadowolenie, które pojawia się wtedy, kiedy lisek pracuje dla wiewiórki i otrzymuje od niej zapłatę, w postaci garści orzechów. Jest szczęśliwy, że udało mu się z pomocą wiewiórki, rozwiązać problem i będzie miał prezent dla przyjaciela. Rozpiera go duma, że nie musiał kłamać i sam przygotował podarek. Sam na niego zapracował i może wytłumaczyć się ze swojego czynu, nie używając do tego kłamstw.
 • Kolejnym uczuciem jest akceptacja i zrozumienie. Wiewiórka akceptuje, rozumie zachowanie liska i chce mu pomóc, pokazać, że on również musi zaakceptować to co zrobił i zrozumieć, że postąpił źle. Pomaga mu rozwiązać problem i nagradza go za prace, którą wykonał.

  W bajce terapeutycznej "Lisek Łakomczuszek" bohater lęka się wyśmiania przez innych, kompromitacji, co spowodowane jest jego łakomstwem i obżarstwem.

 • Jedną z metod rozwiązywania lęku w bajce jest metoda ‘wyrównywania kosztów’. Fumcio musiał zapracować na drugi prezent dla przyjaciela. Pomógł zapominalskiej wiewiórce znaleźć jej kryjówki z orzechami, w zamian za co, on sam dostał orzechy, które mógł podarować przyjacielowi.
 • Kolejną z metod jest nauczenie liska innego sposobu myślenia o sytuacji lękotwórczej. Lisek nie wie, jak poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Jest załamany swoim zachowaniem i boi się reakcji przyjaciół. Kiedy spotyka wiewiórkę, ta tłumaczy mu, że na wszystko zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie. Wyjaśnia mu również, że kłamstwem nic nie załatwi i nie jest to żaden sposób pozbycia się problemu.
 • Następną metodą jest samowzmocnienie Fumcia, które pokazuje się wtedy, kiedy lisek mimo trudów ze swoim obżarstwem, pomaga wiewiórce w poszukiwaniach. Fumcio wierzy w swoje siły i znajduje pełno kryjówek z orzechami. Jest zadowolony, że dzięki temu nie tylko pomógł wiewiórce, ale również i sobie. Lisek uwierzył w swoje możliwości, gdyż udało mu się rozwiązać swój problem z pomocą wiewiórki.

  Cele po przeczytaniu bajki:

 • obniżenie lęku
 • prawdomówność
 • budowanie pozytywnych emocji
 • wskazanie sposobu radzenia sobie z sytuację lękową
 • nabycie nowych umiejętności
 • poznanie nowych przyjaciół
 • budowanie poczucia własnej wartości przez rozwiązanie trudnej sytuacji
 • zrozumienie swoich błędów i chęć poprawy
 • budowanie wiary we własne siły

  Pytania ewaluacyjne:

 • Kto jest głównym bohaterem bajki?
 • Co jadł Fumek na śniadanie?
 • Dokąd szedł Fumcio?
 • Jaki prezent uszykowała dla zajączka mama liska?
 • Czemu Fumcio płakał?
 • Dlaczego lisek zjadł wszystko z koszyczka?
 • Kto pomógł mu rozwiązać problem?
 • Kiedy pojawiła się wiewiórka?
 • Dlaczego lisek chciał skłamać?
 • Dlaczego wiewiórka nie pozwoliła Fumciowi skłamać?
 • Jaką pomoc zaoferowała liskowi wiewiórka?
 • Jaką pracę wykonywał lisek dla wiewiórki?
 • Jaką Fumcio otrzymał zapłatę za swoją pracę?
 • Dlaczego Fumek spóźnił się na imieninowy podwieczorek u przyjaciela?
 • Co lisek dał w prezencie zajączkowi na imieniny?

  Klaudia Lipnicka


 • Zaświadczenie online  numer online: 219 gości

  reklama