Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
13292
rok szkolny
2018/2019

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Znaczenie zabawy w rozwoju i wychowaniu dzieci w wieku przedszkolnym

W okresie przedszkolnym zabawa stanowi najważniejszą czynność podejmowaną przez dziecko i jest dla niego nie tylko formą spędzania czasu. Zajmuje ona tak znaczną część życia dziecka, że często nie dostrzegamy jej wyjątkowego znaczenia. A jednak wiek zabawy to bardzo ważny etap w rozwoju każdego malucha - etap, bez którego dziecko nie może się obejść.

Właśnie w trakcie zabaw dziecko zdobywa pierwsze wiadomości o świecie i wzbogaca ciągle swoją wiedzę i mowę, wyraża swoje uczucia i pragnienia, daje upust swojej wyobraźni. Utrwala i doskonali nabyte już sposoby myślenia i działania. Zabawa uczy postrzegania kształtów, kolorów, rozmiarów i struktury otaczających je przedmiotów.


REKLAMA

Poprzez zabawę z rówieśnikami dziecko wdraża się do życia społecznego. Zabawa uczy określonych form i norm zachowania, dzielenia się z innymi i przyjaźni, bez których dziecko staje się samolubne i dominujące. W zabawie dziecko wyraża siebie, poznaje własne możliwości, uczy się przestrzegania reguł postępowania w różnych sytuacjach. Sytuacja "na niby" tworzona w zabawie rozwija w dziecku umiejętność radzenia sobie w sytuacjach jednostkowych i społecznych oraz funkcjonowania w przyszłym dorosłym świecie.

Wraz z wiekiem i rozwojem dzieci ich zabawy również się rozwijają. Wzbogaca się ich treść, rozszerza się zakres czynności, wydłuża czas trwania zabawy, wzrasta zespołowość. Zaznacza się ponadto wzrost wytrwałości w dążeniu do celu. Wszystko to podnosi aktywność dziecka na wyższy poziom i wyposaża go w kolejny rodzaj dojrzałości konieczny do podjęcia nowej działalności, jaką jest nauka w szkole.

(...)

Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...

Kinga Szczygielska


Zaświadczenie onlinenumer online: 42 gości

reklama