Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
13174
rok szkolny
2018/2019

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Dziecko - bierny uczestnik nałogu nikotynowego rodziców

Nałóg, to zakorzeniona dysfunkcja sprawności woli przejawiająca się w chronicznym podejmowaniu szkodliwych dla organizmu decyzji, które są sprzeczne z przesłankami rozeznania intelektualnego. Klasycznym przykładem obrazującym mechanizm nałogu jest nikotynizm.

Nałogowy palacz doskonale wie, że palenie szkodzi. Bagatelizuje jednak dane dostarczane mu przez intelekt. Wola podejmuje zatem sprzeczną z rozeznaniem intelektualnym decyzję i człowiek uzależniony od nikotyny sięga po papierosa. W zasadzie każdy wie jak szkodliwe jest palenie papierosów, lecz mimo to problem dotyczy dużej części społeczeństwa.


REKLAMA

Historycznie papieros składał się z tytoniu oraz papierowego opakowania - celulozowej bibułki. Produkowane obecnie papierosy są dalekie od XIX-wiecznych oryginałów i stały się produktem przemysłowym. W trakcie produkcji dodaje się do nich setki substancji konserwujących, zmieniających własności, poprawiających smak czy jakość produktu. Jednocześnie procesy te nie są kontrolowane przez służby publiczne i pozostają tajemnicą producentów. I tak na przykład do papierosów dodawane są: specjalne sole, które powodują, że papieros stale się tli, amoniak zwiększający właściwości uzależniające. nikotyny, kakao, cukier i lukrecja poprawiające smak oraz gliceryna utrzymująca świeżość tytoniu.

Badania prowadzone na całym świecie dowodzą, że im wcześniej człowiek zaczyna palić, tym większe jest ryzyko wystąpienia u niego przedwczesnej śmierci. Jednak zarówno młodzież jak i ludzie dorośli nie chcą wierzyć do końca specjalistom. Z roku na rok po papierosy sięga coraz więcej młodych osób.

Istotnym problemem w społeczeństwie jest tzw. bierne palenie, które doczekało się już naukowego terminu - second hand smoker, czyli palacz z drugiej ręki. Bierne palenie tytoniu występuje wtedy, gdy dym z wyrobu zawierającego tytoń używanego przez jedną osobę zostaje wdychany przez innych.

Statystycznie w Polsce rocznie umiera nawet 2000 osób narażonych na bierne wdychanie dymu tytoniowego. Argument ten jest często wskazywany przy debatach na temat ustaw antynikotynowych, również w naszym kraju. Wypalany papieros wydziela dwa razy więcej dymu z tzw. strumienia bocznego niż głównego. Ów boczny strumień, który nie trafia do płuc palacza ale osób postronnych zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i cztery razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy.


REKLAMA

W ciągu roku, na skutek wdychania dymu tytoniowego, umiera ponad 79 tys. mieszkańców Unii Europejskiej. Bierne palenie co 17 minut zabija jednego mieszkańca Europy. Koordynator Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, Anna Kozieł, sądzi, że ok. 80 proc. dzieci jest wystawionych na ekspozycję dymu tytoniowego w miejscu zamieszkania. Często dorośli nie zdają sobie sprawy z tego, że dzieci są szczególne zagrożone skutkami wdychania dymu tytoniowego. Zatem przed zapaleniem papierosa przy dziecku warto sobie przypomnieć, że palenie szkodzi nie tylko palącym ale i tym przy,których palimy.

W Polsce każdego roku rodzi się ponad 100 tys. dzieci, które podczas pierwszych 9-ciu miesięcy istnienia, wraz z palącą matką w ciąży eksponowane są na setki, niszczących zdrowie, związków chemicznych zawartych w dymie tytoniowym. Wszystkie te dzieci wolniej rosną w łonie matki, rodzą się niedorozwinięte, są znacznie gorzej przygotowane do samodzielnego życia. Mają mniejsze szanse na normalne zdrowe życie. 60% małych dzieci w Polsce jest zmuszonych przez obu, czy jednego z rodziców do biernego palenia. Badanie naukowe wskazują, że wymuszone bierne palenie od momentu poczęcia do 4 roku życia jest największym zagrożeniem dla zdrowia dzieci.

Kobieta paląca tytoń w ciąży powoduje, że jej dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, który jest potrzebny do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Rozwijające się w jej łonie dziecko jest zmuszane do kontaktu z prawie 4.000 substancji chemicznych, w tym 40 rakotwórczymi, które są zawarte w dymie tytoniowym. Dziecko rodzi się znacznie mniejsze i podatniejsze na choroby wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego w porównaniu z dziećmi, których mamy nie palą. Zwiększa się ryzyko komplikacji w czasie ciąży: samoistnego poronienia, porodu przedwczesnego, krwawień z dróg rodnych, łożyska przodującego, przedwczesnego odklejenia łożyska lub pęknięcia błon płodowych, a także ciąży pozamacicznej. Palenie przez matkę w ciąży znacznie zwiększa ryzyko urodzenia martwego dziecka, wczesnej śmierci noworodka lub zespołu nagłej śmierci niemowlęcia.

U osób niepalących - w tym szczególnie dzieci, przebywających w pomieszczeniach, w których się pali papierosy ryzyko zachorowania na raka płuc wzrasta o ok. 26% w porównaniu do osób nie wystawionych na szkodliwe działanie dymu. U dzieci bierne palenie jest także przyczyną ciężkich zapaleń płuc i oskrzeli, zwiększonego ryzyka zachorowania na astmę, wystąpienia problemów z psychiką, jak depresja, niepokój, trudności osobowościowe, brak koncentracji, osłabienia kondycji fizycznej. Podatność na przeziębienia, alergie. Bierne palenie zwiększa związane z wiekiem ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), jednej z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. W AMD dochodzi do uszkodzenia plamki żółtej - centralnej części siatkówki, odpowiedzialnej za ostre widzenie.

Naukowcy z Europy (Wielka Brytania) postanowili sprawdzić, jak nawyk palenia przekazywany jest w domu rodzinnym. Okazało się, że w domach, gdzie jest obecnych oboje rodziców - nawyku palenia od rodziców uczą się dzieci, zaś najsilniejszy związek przechwytywania nawyku występuje u rodziców i dzieci tej samej płci.

Najnowsze badania pokazują również, iż dzieci rodziców uzależnionych od tytoniu częściej sprawiają kłopoty wychowawcze i mają problemy z nadwagą.

Dorośli powinni zwracać uwagę na to gdzie palą i czy w ich towarzystwie nie ma osób które nie chcą być zatruwane dymem papierosowym, a szczególnie małych dzieci. Jak już zostało wspomniane, boczny strumień dymu tytoniowego jest bardziej szkodliwy niż dym wdychany przez aktywnych palaczy. Palenie niesie za sobą ryzyko szeregu zaburzeń i chorób prowadzących do śmierci. Jest to nałóg trudny do przezwyciężenia ale zarówno możliwy, gdy ma się na względzie dobro osób, które kochamy.

Należy sobie uświadomić, że im więcej wypalonych papierosów w obecności dziecka, tym większe jest ryzyko zachorowania na ciężkie choroby. Takie dzieci cechuje w przyszłości większa podatność na rozwój nałogu palenia. Zatem trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: Czy warto jest doświadczyć szkodliwych skutków palenia bezpośrednio na swoim dziecku? Z pewnością, każdy rodzic odpowie na to pytanie przecząco. Dlatego nie trujmy siebie samych ani innych ludzi, uczyńmy ten świat lepszym- wolnym od nałogów.

Magdalena Ławniczak


Zaświadczenie onlinenumer online: 61 gości

reklama