Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
13157
rok szkolny
2018/2019

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Tydzień Tabliczki Mnożenia

Tydzień Tabliczki Mnożenia obejmuje szereg działań, których celem jest popularyzacja i utrwalenie tabliczki mnożenia i dzielenia wśród uczniów klas 3, 4, 5 oraz 6, 7, 8, a także nauczycieli i nie tylko.

Uczniowie klas 3 i 4 "tworzą" różnymi technikami plakaty zawierające tabliczkę mnożenia. Przygotowane prace zdobią szkolny korytarz, gdzie można je podziwiać i przy okazji powtarzać tabliczką mnożenia.


REKLAMA

Kolejnym działanie w ramach Tygodnia Tabliczki Mnożenia jest sprawdzenie poziomu opanowania tabliczki mnożenia i dzielenia wśród uczniów klas 3, 4 i 5 podczas lekcji matematyki. Każdy losuje karteczkę z 5 przykładami na mnożenie i 5 przykładami na dzielenie w zakresie 100. Na podanie prawidłowych wyników jest określony czas np. 3minuty. Każdy pracuje na tytuł "Ekspert Tabliczki Mnożenia". Z pośród uczniów klas 4, którzy bezbłędnie poradzą sobie z zadaniem, wybierane są osoby do "Patrolu Tabliczki Mnożenia".

"Patrol Tabliczki Mnożenia" egzaminuje ze znajomości tabliczki mnożenia i dzielenia (także powyżej 100) na szkolnym korytarzu uczniów klas 6, 7 i 8 oraz nauczycieli i inne osoby dorosłe, które "napotyka na swojej drodze" podczas przerw międzylekcyjnych. Każdy egzaminowany losuje kartkę z 10 przykładami (podobnie, jak wcześniej) i podaje prawidłowe wyniki w określonym czasie (w zależności od wieku różny jest limit czasowy i stopień trudności w przykładach). Kto bezbłędnie zaliczy egzamin uzyskuje tytuł "Ekspert Tabliczki Mnożenia".

Ostatnim działaniem w ramach "Tygodnia Tabliczki Mnożenia" jest konkurencja "Połącz w pary" dla uczniów klas 5. Każdy startujący dostaje 15 kart z liczbami (wynikami mnożenia) i 15 kart z przykładami z tabliczki mnożenia, które trzeba dobrać w pary. Wygrywa ten, kto wykona zadanie w najkrótszym czasie (dla każdego ucznia mierzymy czas stoperem) i uzyskuje tytuł "Super Mistrz Tabliczki Mnożenia".

W ten sposób tabliczka mnożenia gości w klasach, na szkolnym korytarzu przez cały tydzień, a nawet dłużej (plakaty wiszą nawet miesiąc). Wielu uczniów chce się pochwalić znajomością tabliczki mnożenia i zmierzyć się z przygotowanymi zadaniami. Swoich sił próbują także ci, którzy na ogół są niepewni swoich umiejętności.

Ewa Kuźniak, Małgorzata Machnyk


Zaświadczenie onlinenumer online: 31 gości

reklama