Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
13131
rok szkolny
2018/2019

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Rady dla rodziców i nauczycieli - jak wychowywać dziecko bez karania go

1. Zrozumieć potrzeby dziecka

Za każdym niewłaściwym zachowaniem dziecka ukryta jest jakaś niespełniona potrzeba. Dziecko przez swój bunt chce nam coś powiedzieć. Żeby być dostrzeżone, będzie robiło głupstwa, by zwrócić naszą uwagę. Należy dotrzeć do tego, jaka potrzeba dziecka została niezaspokojona i wywołała niewłaściwe zachowanie. Jeśli dziecko nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu, to być może potrzebuje ruchu, zrelaksowania się. Jeżeli zaczyna się wiercić zaproponuj wyjście na świeże powietrze lub zrób krótką przerwę ruchową.

2. Poświęcać dziecku czas

Często w wielodzietnej rodzinie brakuje rodzicom czasu, by poświęcać go odpowiednio dużo każdemu z osobna. Ale trzeba się starać, by znaleźć choćby kilka minut i poświęcić je dla dziecka. To pozwoli rozbroić konflikty. Dziecko poczuje się dowartościowane. Będzie to doskonałą okazją, by podzielić się z rodzicami swoimi pragnieniami, myślami czy trudnościami. W szkole dziecko także potrzebuje zauważenia przez nauczyciela. Przemyśl to, czy może dajesz dziecku swoją uwagę tylko wtedy, gdy zachowuje się niewłaściwie. Staraj się z nim rozmawiać, buduj relacje z dzieckiem.


REKLAMA

3. Łagodzić własne napięcia

Kiedy jesteśmy zdenerwowani, trudno jest z uwagą słuchać dziecka. Nasze niepokoje, zmartwienia "przechodzą" na nie. Tym bardziej dziecko może sprawiać wtedy problemy. Ważne jest, by pracować nad sobą, nad swoimi emocjami. Możemy wyjaśnić dziecku, że mamy gorszy dzień np. za pomocą zabawnych rysunków, magnesów na lodówce. Kiedy wszystko jest OK przyklejamy obrazek słońca, a jak jesteśmy w złym nastroju wywieszamy chmurkę z deszczem.

4. Zachęcać dziecko do mówienia

Zachęcaj dziecko, by nie tłumiło w sobie negatywnych emocji, by mówiło co je niepokoi czy martwi. Stosując pytania zaczynasz rozmowę i zapobiegasz wybuchowi złości.

5. Zaproponować by naprawiło błędy

Daj dziecku szansę naprawy błędu, niewłaściwego zachowania. Zbiło talerz - niech posprząta. Zachęć do przepraszania - pokaż jak to się robi.


REKLAMA

6. Zaproponować chwilę ciszy

Zamiast mówić dziecku "Za karę marsz do swojego pokoju", "Za karę idziesz do pedagoga, dyrektora" proponuj dziecku by poszło w jakieś spokojne, ciche miejsce i uspokoiło się. Możesz stworzyć w klasie "kącik wyciszenia". Dajemu mu w ten sposób lekcję jak nauczyć się panować nad emocjami.

7. Rodzicu - pogłskaj, przytul, pocałuj

Kiedy kryzys minie, otocz dziecko czułością. Często kaprys czy manifestacja złości u dziecka są wyrazem potrzeby okazania uczuć, czułości.

8. Zostawić pole do negocjacji

Kiedy dziecko wraca ze szkoły, zapytaj w jakiej kolejności chce wykonać dzisiejsze czynności. Kiedy ustali sam dla siebie rytm pracy, nie będzie się buntowało, bo samo o nich zadecydowało. Im więcej dziecku narzucasz i nakazujesz, tym bardziej się temu sprzeciwia i robi głupstwa.

9. Dawać przykład

Zanim poprosisz dziecko, aby stosowało się do jakiś zasad sam je przestrzegaj. Trzeba przesrzegać reguł, które chcemy przekazać dziecku.

10. Napięcia rozbrajać z poczuciem humoru

Spójrz na sytuację z dystansu, potraktuj ją z humorem, to rozbraja agresję.

Agnieszka Wojtysiak
Szkoła Podstawowa nr 27
im. Marii Montessori
w Lublinie


Zaświadczenie onlinenumer online: 48 gości

reklama