Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
13010
rok szkolny
2018/2019

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Niecodzienny list w butelce

Blisko 100 szkół, bibliotek i domów kultury i łącznie prawie 4 tysiące dzieci z 61 miast bierze udział w organizowanej przez Fundację Szkoła z Klasą akcji "100 lat codzienności Polski", której celem jest pokazanie ostatnich stu lat w Polsce przez pryzmat codzienności ujętej na ośmiu starannie wyselekcjonowanych fotografiach.

Każda z biorących udział w projekcie szkół otrzymała pakiet archiwalnych zdjęć, które będą stanowić punkt wyjścia do dyskusji z dziećmi i młodzieżą. Po konsultacjach z nauczycielami, historykami i kulturoznawcami wybrano zdjęcia obrazujące codzienność naszych przodków w wielu kontekstach i pochodzące z różnych regionów Polski. Znalazło się wśród nich m.in. zdjęcie "Plebiscyt na Śląsku" wykonane prawdopodobnie w dniu plebiscytu w pobliżu teatru na katowickim rynku 20 marca 1921 roku czy też fotografia "Dzieci z przedszkola na kartoflisku" autorstwa międzywojennego fotoreportera Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego.


REKLAMA

- Analizując obrazy, młodzi nauczą się dostrzegać różne punkty widzenia, otwierać się na innych, rozwijać w sobie empatię i zainteresowanie historią. Wierzymy, że edukacja artystyczna, rozumiana jako różnego rodzaju kontakt ze sztuką: zarówno obrazami, jak i słowem pisanym, jest doskonałym narzędziem do budowania odpowiedzialności i wrażliwości - wyjaśnia Agata Łuczyńska, Prezes Zarządu Szkoła z Klasą.

Kolejnym po warsztacie z analizy obrazów zadaniem dla dzieci i młodzieży będzie bowiem zabawa słowami i przepisywanie wiadomości na kartkę pocztową zawierającą na awersie wybrane zdjęcie. Warsztat pisarski będzie stymulował wyobraźnię i kreatywność młodych osób oraz da im przestrzeń, w której będą mogli stworzyć niepowtarzalne, a zarazem uniwersalne przesłanie do innych. Dzieci i młodzież same wybiorą adresatów swoich wiadomości, lub też poproszą lokalny oddział Poczty Polskiej o wrzucenie kartek do skrzynek losowo wybranych przez listonoszy. Ta wyjątkowa wiadomość stanie się więc swojego rodzaju listem w butelce, który może otrzymać każdy z nas! Warto na niego odpisać, wszystkie odpowiedzi trafią bowiem z powrotem do szkół i będą kolejną okazją do pokazania młodym ludziom jedności naszego społeczeństwa w tym wyjątkowym roku.


REKLAMA

Fundacja powstała w 2015 roku działając w oparciu o potencjał i doświadczenia programu Szkoła z Klasą - jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych ogólnopolskich akcji społecznych, prowadzonej nieprzerwanie od 2002 roku. Wierzymy, że równy dostęp do dobrej jakości edukacji jest prawem każdego, a powszechna edukacja pełni kluczową rolę w rozwijaniu kompetencji XXI wieku oraz w kształceniu młodych ludzi na świadomych i aktywnych obywateli. Dążymy do tego, by szkoła była miejscem przyjaznym, otwartym i zaangażowanym w rozwiązywanie problemów społecznych, działającym w przejrzysty sposób, wspierającym różnorodność, takim gdzie panują relacje oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu.

Więcej informacji na stronie: szkolazklasa.org.pl...

redakcja


Zaświadczenie onlinenumer online: 40 gości

reklama