Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
12694
rok szkolny
2017/2018

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Wakacje dziecka

Pobyt w przedszkolu to dla dziecka praca. Zorganizowany czas, zasady których trzeba przestrzegać, duża grupa kolegów, ich różnorodne zachowania to wszystko męczy i wpływa na dziecko. Dlatego tak jak my dorośli tak i dziecko potrzebuje urlopu.

Zorganizowane zajęcia, które fundujemy dziecku tzw. dodatkowe są dobre, ale zbyt duża ich ilość odbiera inwencję dziecku, w konsekwencji doprowadza do postawy roszczeniowej. Znaczy to nic innego jak oczekiwanie, że ktoś zorganizuje mu życie, nie jest to dobre. W konsekwencji dziecko staje się marudne, kapryśne, trudne do zadowolenia. W wolnym czasie kiedy chcemy trochę spokoju pociecha wisi na rodzicu i marudzi, a rodzic wtenczas ma dosyć swojego ukochanego, wyczekanego dziecka. Jak więc temu zaradzić?


REKLAMA

Warto pamiętać, że:

Proste zabawy z mamą i tatą oparte na ruchu, grach, teatrach, przytulaniu są najlepiej wspominane przez dzieci.

Dziecko potrzebuje obecności rodzica, przytulenia i miłości bardziej niż zabawek i drogich wczasów, czy bogatych niespodzianek.

Nawet gdy jest samodzielne w przedszkolu uwielbia w wolny poranek krzątać się w pidżamie i kręcić wokół rodziców do 12 w południe. I lubi w wolnym czasie późno wstawać.

Z wszelkich atrakcji dzieci pamiętają bardzo proste rzeczy np. z wczasów na Majorce zapamiętało lody i basen - to może być codziennie na podwórku, a krajobrazy???


REKLAMA

Namiot w ogrodzie z koca lub prześcieradeł w czasie, gdy mama gotuje obiad to dobre rozwiązanie na wakacje.

Lalki z kukurydzy, przerośniętych ogórków tworzone na kocu pod brzoza lub lipą, czy wyścigi ślimaków. To pasjonujące zajęcia. I pozostają w pamięci.

Prace z babcią - nic nie zastąpi cierpliwości i uśmiechniętych oczu i Babci, czy dziadka. Karmienie kur z dziadkiem, pieczenie ciastek z babcią, naprawianie zabawek jest super. Stwarzajmy okazje, aby pociechy spędzały z seniorami więcej czasu. Oni to uwielbiają. Nasi bliscy nie są przecież wieczni.

Zabawy błotem i piaskiem to super trening przyszłego kucharza.

Pogoń za motylami z cedzakiem do makaronu to sposób na rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.

Obserwacja chmur to relaks (przecież trzeba się położyć) i rozwój wyobraźni.

Można tu wiele mówić, ale każdy kiedy sięgnie do swoich wspomnień znajdzie pomysły na wakacje dla swojego dziecka w domu przy mamie, tacie, babci, dziadku, cioci, wujku, a jak każdy coś wymyśli to dwa miesiące będzie za mało. Życzę szczęśliwych wakacji z rodziną!!!

Dorota Cicharska
Publiczne Przedszkole Smerfy
w Raszkowie


Zaświadczenie onlinenumer online: 160 gości

reklama