Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
12639
rok szkolny
2016/2017

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Kolonizacja europejska Ameryki w XVI i połowie XVII wieku

Podbój Ameryki przez Hiszpanów:

Poziom cywilizacyjny ludów indiańskich Ameryki nie dawał im żadnych szans w walce z przybyszami europejskimi. Kolonizacja odbywała się kosztem terroru i rozlewu krwi. Taki charakter kolonizacji spowodowany był oporem jaki stawiała ludność tubylcza przybyszom, którzy chcieli całkowicie i trwale opanować ten kontynent. Mogło to nastąpić dopiero po podboju, a nawet wyniszczeniu tamtejszych cywilizacji. Konkwistadorzy wykorzystali antagonizmy między plemionami indiańskimi, zawierając przymierza z jednymi przeciw drugim. Pierwsi padli ofiarami Hiszpanów mieszkańcy Antyli. Następnym etapem był Meksyk, który podbity został przez Ferdynanda Korteza, który to wyruszył na podbój Meksyku w listopadzie 1518 roku. Jego celem było zdobycie stolicy Azteków Tenochtitlanu.


REKLAMA


Wódz plemienny Azteków, Montezuma, ogarnięty zabobonnym strachem przed białymi ludźmi, którzy według azteckich wierzeń religijnych mieli właśnie podbić Meksyk, nie zdobył się na żadną poważną kontrakcję, w wyniku czego Hiszpanie zajęli ich stolicę. Kortez uwięził Montezumę. Niebawem wybuchły walki i pobici Hiszpanie musieli opuścić Tenochtitlan. Kortez przeszedł do kontruderzenia i ponownie zajął miasto. Z podbitych ziem stworzył kolonię nazwaną Nową Hiszpanią, której został gubernatorem. Następnym etapem był podbój Peru dokonany w latach 1531-1533. Na czele oddziałów stanął Francisco Pizarro i Diego Almagro. Hiszpanie wykorzystali toczące się w państwie Inków walki o tron. W roku 1532 Dokonali rzezi Inków pod pretekstem znieważenia Biblii przez ich wodza. Konkwistadorzy zajęli stolicę "imperium słońca" Cuzco. W ciągu XVI wieku Hiszpanie podbili i częściowo skolonizowali Ekwador, Argentynę, Urugwaj i Paragwaj. W ten sposób cała Ameryka Środkowa i część Południowej (bez Brazylii, którą opanowali Portugalczycy) stała się potężnym imperium kolonialnym Hiszpanii. Główne kolonie w Ameryce Południowej zostały nazwane - Peru. Nowa Hiszpania (Meksyk) i Peru stanowiły odtąd dwie wielkie posiadłości rządzone przez wicekrólów. Wicekrólestwo Nowej Hiszpanii powstało formalnie w 1535 roku, a Peru w roku 1544. Dzieliły się one na prowincje, w których władzę sprawowały tzw. "audiencias". Administracja miejska sprawowana była przez tzw. "cabiildo". Powstały dwa arcybiskupstwa w Meksyku (dla Nowej Hiszpanii) i w Limie (dla Peru) z podległymi sobie 22 biskupstwami. Powstały także dwa uniwersytety w Meksyku i w Limie. Oba wicekrólestwa podlegały utworzonej w 1524 roku Radzie Indii, która miała kompetencje administracyjne i sądownicze. Od początku konkwisty aż do schyłku XVI wieku przybyło z Hiszpanii do Nowego Świata ok. 200 tys. osób. Większość stanowili mężczyźni. Brak kobiet był rozwiązywany przez małżeństwa hiszpańsko-indiańskie. Do Ameryki napływali także Murzyni, Chińczycy, Malajczycy, Japończycy. Dało to fantastyczną mozaikę rasowo-etniczną. Na kontynencie amerykańskim powstawały coraz liczniejsze miasta. Indianie byli nieludzko wykorzystywani do różnego rodzaju prac. Sprowadzano także z Afryki niewolników murzyńskich.


REKLAMA

Podbój Ameryki przez Portugalczyków:

W 1500 roku do wybrzeży Brazylii przybył Portugalczyk Pedro Cabral i stworzył z niej kolonię portugalską, nadając jej nazwę Wyspa Prawdziwego Krzyża. Na dobre kolonizacja Brazylii zaczęła się dopiero w roku 1530, gdy przybył tu na czele 400 osadników Afonso de Sousa. Założyli oni dwie osady Bahia i Sao Paulo. Kolonizatorzy portugalscy szukali w Brazylii przede wszystkim złota i szlachetnych kruszców oraz legendarnych bogactw indiańskich.

Kolonizacja europejska Ameryki Północnej:

Główną rolę w podboju Ameryki Północnej odegrali Anglicy, Francuzi oraz Holendrzy. Francuzi osiedlili się nad rzeką św. Wawrzyńca w Kanadzie, Anglicy zajęli południowo-wschodnie wybrzeże dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, Holendrzy zaś tereny nad rzeką Hudson. Proces kolonizacji tych terenów rozpoczął się dopiero właściwie od schyłku XVI wieku. Amerykę Północną zamieszkiwały prymitywne plemiona indiańskie, których jedynym bogactwem była ziemia. Kolonizatorzy nie zostali więc ogarnięci gorączką złota lecz gorączką ziemi. Kierowali się hasłem "dzikus musi odejść". Początkowo plemiona indiańskie, głównie Irokezi, nie przeciwstawiali się kolonizacji, przyjaźnie witały Europejczyków.
Pierwsi koloniści angielscy pojawili się w roku 1584 zakładając Wirginię. W roku 1620 wylądowali purytanie i założyli miasto New Plymouth. W 1643 roku cztery kolonie - Massachusetts, Connecticut, New Haven i Plymouth, utworzyły konfederację Nowej Anglii. W wyniku przegranej Holandii z Anglią musiała ona ustąpić jej swoje posiadłości z Nowym Amsterdamem, który przemianowany został na Nowy Jork.

Maciej Wierzchnicki


Zaświadczenie onlinenumer online: 102 gości

reklama