Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
12514
rok szkolny
2016/2017

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Dzień tematyczny "Na tropie Kościuszki"

Dzień tematyczny może być zastosowany na każdym etapie edukacyjnym oraz dostosowany do wszystkich przedmiotów szkolnych. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie pozwalające na zaangażowaniu uczniów, podsumowaniu tematu, przybliżeniu wybranego zagadnienia.

Dzień tematyczny, który przeprowadziłam w swojej pracy powiązany został z Dniem Tadeusza Kościuszki i zatytułowany był "Na tropie Kościuszki", przeprowadzony był wśród uczniów klas IV-VI.


REKLAMA

Działania poprzedzające dzień tematyczny:

 • Przedstawienie uczniom zagadnienia na lekcjach poprzez prezentację,
 • Zorganizowanie wystawy przypominającej postać Tadeusza Kościuszki,
 • Przygotowanie pytań oraz kart odpowiedzi dla uczniów,
 • Przygotowanie ogłoszenia informującego o wydarzeniu.

  Przeprowadzenie działań:

 • Zawieszenie w różnych miejscach na korytarzu szkolnym karteczek z pytaniami (w tym przypadku było ich osiem)
 • Uczniowie, którzy przystąpili do zabawy szukają karteczek z pytaniami, zaznaczają właściwą odpowiedź na karcie odpowiedzi, a następnie wrzucają ją do wcześniej przygotowanego koszyczka.
 • Nauczyciel w obecności uczniów losuje poprawne odpowiedzi, które nagradza.


  REKLAMA

  Uwagi do realizacji.

  Dzień tematyczny, który zaproponowałam był ciekawą formą przedstawienia zagadnienia związanego z Tadeuszem Kościuszko, podsumowaniem tematu. Można go zastosować w realizacji każdego zagadnienia. Uczniowie chętnie przystąpili do zabawy, poszukując zawieszonych karteczek i udzielając odpowiedzi.

  Bardzo ważne przy realizacji tego zagadnienia była zaproponowana forma, która zachęcała uczniów do wzięcia udziału - ogłoszenie informujące, kolorowe kartki z pytaniami oraz nagrodzenie cukierkami. Udział w zabawie był dobrowolny. Urozmaiceniem było poszukiwanie przez uczniów karteczek (tytuł przedsięwzięcia był "Na tropie…"), które zostały zawieszone na kolorowych tasiemkach w różnych miejscach korytarza. Zabawa ta, w realizacji przypominała w niewielkim stopniu grę w podchody. Dzień tematyczny może być przeprowadzony również podczas przerw między lekcjami, co zyskuje dodatkową zaletę, wypełnienie czasu w oczekiwaniu na lekcje.

  Ważne jest aby uczniowie zapoznali się wcześniej z zagadnieniem, aby łatwiej można było im udzielić odpowiedzi na pytania, które muszą być w tym wypadku zamknięte.

  Jeśli planujemy przeprowadzić tego typu zabawę w klasach na danym etapie edukacyjnym, to wszyscy uczniowie powinni być zapoznani z tematem. Z tego względu dzień tematyczny jest interesująca propozycją na podsumowanie np. rocznego programu przeprowadzanego na terenie szkoły. Tematy podczas których można zastosować dzień tematyczny np. szerokie zagadnienia dotyczące edukacji regionalnej (informacje o regionie), zdrowego żywienia (witaminy, warzywa, owoce), sportu (sportowcy, dyscypliny), edukacji społecznej (przepisy ruchu drogowego, funkcjonowania w społeczeństwie), historycznej (bohater, rocznica, święta państwowe), polonistycznej (literaci, poeci, legendy) oraz matematycznej (działania matematyczne, matematycy). Zachęcam do przeprowadzania tego typu przedsięwzięć, tym bardziej iż realizacja zależy od możliwości i kreatywności organizatora.

  Magdalena Popiela


 • Zaświadczenie online  numer online: 113 gości

  reklama