Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
12467
rok szkolny
2016/2017

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Sensoplastyka© - wspieranie rozwoju dziecka poprzez działania plastyczne

Edukacja plastyczna wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im jest ich więcej tym "łatwiej" nam się myśli, tym sprawniej przebiegają wszystkie procesy analizy i syntezy w umyśle zarówno małego dziecka jak i dorosłego człowieka.


REKLAMA

Zajęcia plastyczne, techniczne w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną odgrywają bardzo istotne znaczenie. Nie tylko z uwagi na aspekt rewalidacyjny (usprawnianie manualne, ćwiczenia precyzji ruchów, koncentracji uwagi na wykonywanym zadaniu), ale również aspekt psychospołeczny, emocjonalny, uczestniczenie w procesie twórczym. Wszelkie zajęcia plastyczne pełnią szczególną rolę w kształceniu specjalnym, to dzięki nim dziecko gromadzi doświadczenia poznawcze i twórcze. Za pomocą środków plastycznych dzieci mogą wyrażać swoje uczucia, emocje, myśli. W procesie tworzenia dziecko doznaje silnych emocji, tworząc przekazuje własne przeżycia, doświadczenia, ma szanse "pokazać" swoje istnienie. Niejednokrotnie jest to jedyny sposób, możliwość przekazania przez niepełnosprawnych swoich myśli.

Główną inspiracją do podjęcia decyzji o opracowaniu i wdrożeniu innowacji pedagogicznej "Sensoplastyka© - wspieranie rozwoju dziecka poprzez zajęcia plastyczne" było ukończenie przez nas kursu trenera sensoplastyki©. Nasz innowacyjny program wpływa na stymulację wszystkich zmysłów.

Publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP)
Program do kompresji dostępny w Pomocy

Estera Mikołajczyk, Marta Paciorek, Magdalena Zadęcka
SOSW w Nowym Sšczu


Zaświadczenie onlinenumer online: 126 gości

reklama