Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
12442
rok szkolny
2016/2017

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Nowa szkoła, nowe miasto

Wyjazd do innego miasta do szkoły lub na studia to marzenie wielu uczniów, a jednocześnie duże wyzwanie - dla nich samych oraz dla ich rodziców. Ponieważ celem podróży są najczęściej większe ośrodki miejskie, taka decyzja wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym, na które niektórych rodzin nie stać. Sposobów materialnego wsparcia chcącej się uczyć młodzieży jest na szczęście wiele, za to łatwo zapomnieć o mniej oczywistych potrzebach, które odczuwają młodzi ludzie po przeprowadzce do innego miasta.


REKLAMA

Koszty wyjazdu dziecka do szkoły w innym mieście najczęściej znacznie przekraczają początkowe oczekiwania rodziców. W kalkulacjach biorą oni pod uwagę największe wydatki - wynajem pokoju czy pierwsze raty za studia, opłacane do czasu znalezienia przez dziecko pracy i ustabilizowania się jego sytuacji. Później dochodzą jednak kolejne koszty - bilety na komunikację miejską, robienie projektów na studia, drukarnię, pilną wizytę u lekarza. Nie zawsze rodzina jest w stanie samodzielnie zapewnić dziecku niezbędną pomoc.

W chęci rozwoju, nauki, spełniania swoich marzeń i odkrywania pasji dzieciom i młodzieży z niezamożnych rodzin pomaga wiele fundacji. I nie we wszystkich trzeba walczyć o ograniczoną liczbę stypendiów, składać skomplikowaną dokumentację czy wyjeżdżać na rozmowy kwalifikacyjne do docelowego miasta. Wystarczy szczerze porozmawiać i przekonać innych do swojego pomysłu na przyszłość. - Dla nas tak naprawdę liczą się chęci i zapał młodych ludzi. Jeśli widzimy, że wyjazd pomoże rozwinąć talent i spełnić marzenia, z chęcią damy na to szansę - mówią przedstawiciele Fundacji Platforma Równych Szans, która pomaga młodzieży chcącej uczyć się w Warszawie oraz tej, która już na miejscu potrzebuje wsparcia.

Pieniądze to jednak nie jedyne zmartwienie. Czasami wydaje się, że wystarczy dostać stypendium lub uzbierać na wyjazd, a tymczasem trzeba zdać sobie sprawę z wielu innych trudności, jakimi może być po prostu początkowe osamotnienie, brak otoczenia najbliższych, warunki życia w nowym miejscu, a do tego wszystkiego regularne obowiązki i wyzwania w szkole lub na uczelni.

- Warszawa na początku mnie przerażała. Wielkie miasto, setki ludzi wokoło, tramwaje, autobusy i skomplikowane przejścia podziemne, w których nadal czasem się gubię. Studia, które wymagały dużo więcej samodzielności niż liceum. Nowe miejsce zamieszkania i sami nowi ludzie, nikogo znajomego w pobliżu. Bałam się, że nie odnajdę się w Warszawie, nie dam sobie rady na studiach lub że stolica wciągnie mnie, wpadnę w złe towarzystwo - wyznaje Katarzyna Jóźwik, stypendystka Platformy Równych Szans.


REKLAMA

Strach przed całkowitą zmianą środowiska, poczucie osamotnienia w nowym towarzystwie, formalności związane z wynajmem mieszkania, opłacaniem rachunków czy składaniem wniosków na uczelniach mogą przytłoczyć i wzbudzić wątpliwości we własne siły. Te obowiązki są tym poważniejsze, że najczęściej świeżo upieczeni studenci stykają się z nimi po raz pierwszy w życiu. Wsparcie w tych codziennych sytuacjach i możliwość szczerej rozmowy z drugim człowiekiem są równie ważne, co pomoc finansowa. - Szczególnie cenię sobie rozmowy odbyte z ludźmi z Fundacji, ich poczucie humoru i gotowość do pomocy w każdej sytuacji. Na spotkaniach można było porozmawiać o wszelkich problemach i trudnościach. Zawsze starali się doradzić i pomóc lub pocieszyć w razie niepowodzeń - dodaje Katarzyna Jóźwik.

Z odległości setek kilometrów rodzina powinna być szczególnie czujna i otwarta na zmartwienia dziecka. Jak można je wesprzeć? Być może w mieście mieszkają jacyś dalsi znajomi lub krewni. Warto się z nimi skontaktować i poprosić o wprowadzenie dziecka w życie miasta - pokazanie ciekawych miejsc, scharakteryzowanie poszczególnych dzielnic lub wyjaśnienie funkcjonowania systemu komunikacji miejskiej. Choćby pośrednio znajoma osoba pozwoli poczuć się pewniej. Poza tym jeszcze przed wyjazdem zarówno rodzice, jak i dziecko powinni zdobyć jak najwięcej informacji o życiu w nowym mieście. Również początkowe wydatki powinny być dokładnie rozplanowane, aby uniknąć stresujących niespodzianek.

Wyjazd na studia do innego miasta to dla wielu młodych ludzi szansa na realizowanie swoich marzeń, zdobycie edukacji w upragnionym kierunku, ale także możliwość sprawnego usamodzielnienia się, poznania nowych ludzi i nawiązania kontaktów. Dobrze zaplanowany okres wdrożenia, odpowiednie wsparcie i wiara we własne siły to klucz do sukcesu i gwarancja osiągnięcia swoich celów.

Strona Fundacji:

kliknij

redakcja


Zaświadczenie onlinenumer online: 134 gości

reklama